Израел ще продължи да държи Ивицата Газа под блокада, докато не бъдат освободени заложниците, държани от "Хамас", става ясно от публикация на енергийния министър на страната Израел Кац в Х (Twitter). В социалната мрежа той написа, че доставките на електроенергия, вода и горива няма да бъдат възстановени, докато и последният израилтянин не се прибере у дома. "Никой не може да ни учи на морал", завършва още той.
Кац поясни в Х, че причината да бъдат преустановени доставките за Ивицата Газа е агресията на "Хамас". След блокадата в региона вече не работи и единствената електроцентрала, има частично захранване от генератори. "Лекари без граница" предупредиха, че болниците са препълнени, а липсват медикаменти и оборудване, както и горива за генераторите.
Преди ден от "Хамас" коментираха, че е "прекалено рано" заложниците да бъдат освободени, посочва CNN. Според организацията в плен са около 150 души, задържани по време на изненадващата атака в събота (7 октомври) в приграничните зони с Израел. Част от тях са участници в музикален фестивал.
Израелските военни коментират, че вероятно заложниците са държани под земята в Ивицата Газа. Според тях ситуацията е много сложна и чувствителна, а Израел има "известен опит" със заложнически кризи.
Според медийни публикации Израел мобилизира към 300 хил. резервисти, които са разположени по границата с Газа и се очаква, че страната ще премине към мащабна сухопътна операция. От "Хамас" заплашиха в началото на седмицата, че при такъв вариант ще започнат да екзекутират задържаните в плен.
Междувременно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пристигна в Тел Авив и ще има разговор с премиера Бенямин Нетаняху и президента на Палестина Махмуд Абас. В сряда (11 октомври) Блинкен потвърди, че САЩ води разговори за решаване на хуманитарната криза в Газа и един от вариантите е отваряне на коридор за евакуация към Египет.
Посланикът на Израел в Китай призова Пекин да се ангажира с конфликта и да използва връзките си с Иран, за да преговаря за намаляване на напрежението в региона, допълва Bloomberg.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле, влязъл от България
България може да въведе дигиталния портфейл до края на 2026 г.