Френските консерватори се приближават до разпадане, тъй като ожесточените вътрешни борби достигнаха парижкия съд, като лидерът на „Републиканците“ Ерик Сиоти оспори предложението да бъде изключен от групата, след като сключи пакт с крайнодясната партия „Национален сбор“ на Марин льо Пен за предстоящите парламентарни избори, съобщава Bloomberg.
Съдебният дебат за това кой ръководи консервативната партия бързо се разгорещи до разговори за нарушени статути, като решението по делото се очаква в 19 часа местно време. Сиоти твърди, че все още ръководи групата и твърди чрез своя адвокат, че правилата са били нарушени с нерегламентираното гласуване относно неговото изгонване.
С последния обрат партията на консервативните бивши президенти Шарл дьо Гол, Жак Ширак и Никола Саркози достигна ново дъно. Състоянието на „Републиканците“ допълнително губи своя блясък през последните години, като партията е притисната от центристката група на президента Еманюел Макрон и от намиращата се във възход „Национален сбор“ на Льо Пен.
След като Макрон разпусна Националното събрание в неделя и насрочи ново гласуване за френския парламент, след като неговата група беше победена от партията на Льо Пен на изборите за Европейски парламент, Сиоти се опита да накара неговите консерватори да сформират съюз с „Национален сбор“, известна в миналото като „Национален фронт“. Това предизвика публични призиви за оставката му от други високопоставени републиканци, след което партията реши да го изключи.
В съда в петък адвокат, представляващ генералния секретар на републиканците, каза, че изключването на Сиоти е направено според правилата и е свързано с демонстрация на „автократично поведение“ в решението му, което е „в конфликт с цялостната политическа философия на движението“.
"Г-н. Сиоти наруши устава от самото начало“, посочва Беноа Верже, който действа от името на генералния секретар Ани Женевард. „Той няма властта да реши политическата ориентация на движението“.
Адвокатът, действащ от името на Сиоти, поиска от съдиите в Париж да предотвратят „пуч“ , който би овластил Женевард и постановява, че неговият клиент трябва да има право да се движи свободно в партийната централа.
Сътресенията в сърцето на „Републиканците“ подсилва напрежението в сложния политически пейзаж във Франция. Левите политически партии в страната вече сключиха съюз, за да обединят силите си на изборите, като социологическите проучвания показват, че те могат да се превърнат във втория по големина блок след „Национален сбор“, ефективно изтласквайки центристката група на Макрон на трето място.
Някога основна консервативна сила в страната, „Републиканците“ изгубиха постепенно влияние. Проучване на Elabe по-рано тази седмица показва, че партията ще спечели 6,5% от гласовете на първия тур на изборите на 30 юни.
И все пак потенциалното разпадане на групата повдига въпроси относно това колко от нейните представители биха могли да си сътрудничат с партията на Льо Пен, като това вероятно ще има далечни последици за състава на парламента.


Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“
Патриарх Даниил: Света Богородица не е оставила света и продължава да закриля своите чеда
През август термометрите удрят до 39 градуса, много дъжд през октомври и ноември
Задължителната физзарядка се връща в училищата за учениците от I до IV клас
Бургас изглежда по-добре от Варна, но изостава още повече по заплати, БВП на човек и диверсификация на бизнеса
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Пептидите не бива да се превръщат в новия фентанилов проблем на Китай
Унгария потапя шлепове, за да повиши нивото на Дунав край АЕЦ „Пакш“
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
Огън и дим край Слънчев бряг: Четири пожарни се борят с пламъците
ПСС започна спасителна акция за пострадало момче в Рила
Страх от сделка без Европа: Франция, Германия и Великобритания търсят място в преговорите за Украйна
1600 хектара изгоряха в Белгия: ЕС се включи в битката с рекордния пожар
Летище Катания възобнови полетите, след като тревогата за Етна беше понижена