Протестиращи са нахлули в сградата на парламента, президентството и други сгради в правителствения комплекс в Абхазия, самообявила се и признатата от Русия за независима република, област в Грузия, става ясно от властта в Абхазия в Telegram. Протестът е организиран от опозицията срещу споразумение, насърчаващ руските инвестиции, посочва France 24. Според опасенията текстовете ще позволят ще доведат до загуба на икономическия суверенитет на размирната област.
Заявленията са, че Русия планира изграждането на почивни на комплекси по девственото крайбрежие.
Руската държавна агенция ТАСС допълва, че парламентът е отменил заседанието си и ратификацията на споразумението. Протестиращите настояват парламентът да не отлага, а депутатите да гласуват против предложението. Те поискаха оставката на проруско настроения президент на Абхазия.
В Telegram президентът Аслан Бжания написа, че сградите от правителствения комплекс са превзети от протестиращите. Към протестиращите е отправено предложение за оставка на правителството, а президентът да остане на власт, но това предложение е отхвърлено. Според оценките на опозицията на протест са излезли към 2000 души. Населението в Абхазия е към 240 хил. души.
Опозицията е предложила оставката на президента, вицепрезидента и премиера, а временно функциите на президент до провеждането на нови избори да поеме Лаша Ашуба, която е председател на парламента, или "компромисна за всички" фигура, за да не се допусне разделение на народа..
От публикациите в социаните мрежи става ясно, че няма ескалация и насилие - протестиращите остават в правителствения комплекс и очакват оставките на управляващите. Създаден е координационен съвет, в който влизат представители на всички обществени и политически организации за намиране на изход от кризата.
Русия не се намесва във вътрешните процеси в Абхазия, но очаква разрешването на ситуацията с мирни политически средства, се казва в официална позиция на руското Министерство на външните работи. Институцията препоръча на руските граждани да се въздържат от пътувания към Абхазия.
"Очевидно е, че сценарии като сегашния, изобщо не са благоприятни за привличане на чуждестранни инвестиции, което е важен фактор за социално-икономическото възстановяване на републиката", е записано още в позицията на руските власти.
През 2008 година Русия нахлу в Грузия и защити самоопределилите се за независими от грузинската власт области Абхазия и Южна Осетия. Оттогава поддържа военно присъствие в региона. Част от населението и на двата размирни региона искат присъединяване към Руската федерация.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция