Австрия оттегли ветото си върху пълноправното членство на България и Румъния в Шенгенското пространство. Това съобщи тази вечер австрийското вътрешно министерство. Решението ще даде възможност за зелена светлина и от вътрешните министри от Европейския съюз (ЕС) на срещата им в четвъртък, съобщава Ройтерс.
"Можем да предприемем следващата стъпка в Съвета на ЕС, заяви австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер.
Миналата седмица стана ясно, че се очаква Нидерландия да подкрепи влизането на България в Шенген и по суша, когато парламентът на страната заседава по въпроса. Депутатите могат да подложат въпроса на гласуване, но дори при негативен вот правителството има право да не се съобрази с него. Другата възможност е изобщо да няма дискусия, което отново означава позитивен отговор за България.
Нидерландският парламент трябва да обсъди темата в началото на седмицата. На този етап очакванията са да няма несъгласие с позицията на правителството и така да отпадне последната пречка към присъединяването на България към Шенген и по суша.
Окончателното решение трябва да бъде взето на 12 декември в Брюксел на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, след като на 22 ноември България и Румъния подписаха споразумение с Австрия за присъединяването към зоната за свободно пътуване в рамките на ЕС.
Очаква се граничният контрол да отпадне по пунктовете с Гърция, а да бъде облекчен по границата с Румъния още от 1 януари. Контролът по граничните пунктове с Румъния може да се запази за шест месеца, но той няма да засяга всички преминаващи, а ще се прилага на случаен принцип и на база анализ на риска, обясниха в края на ноември служебният премиер Димитър Главчев и директорът на „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле, влязъл от България
България може да въведе дигиталния портфейл до края на 2026 г.
Политологът Слави Василев влиза в политическия проект на Радев
Меган Фокс и Машин Гън напълно приключили с връзката си