Българите оценяват по-скоро като неправилен подхода на Европа по отношение на миграцията досега, като в същото време смятат, че проблемите в България с мигранти са много по-малки на фона на тези на Стария континент. Това са част от изводите от независим национален сондаж лице в лице, проведен от новата социологическа агенция „Мяра“, основана от Първан Симеонов.
Близо 600 хиляди души от общо около 5,4 милиона пълнолетни граждани у нас намират мигрантите за опасност за националната сигурност, дори те да се спасяват от война.
По отношение на миграцията като заплаха за Европа 48,7% от запитаните са съгласни, че тя е налице – което е чувствително повече от несъгласните 29,1%.
Що се отнася до заплахата за България, 40% виждат такава, но близък по величина дял от 35,1% не виждат заплаха. Още по-малка е „ножицата“ при усещането за лична застрашеност - 43% усещат заплаха заради миграцията за собствената си сигурност, но 38,9% не усещат.
В България потенциални проблеми, свързани с мигрантите, не се усещат в степента, в която се отнасят за Европа. Най-младите не се чувстват особено застрашени, но и те в по-голяма степен споделят, че заплаха за Европа има, посочват социолозите.
Източник: Мяра
Изводът за по-добрата оценка за България в сравнение с Европа като цяло се потвърждава и от отговорите на въпроса: „Вие лично оценявате като правилна или като неправилна политиката на Европейския съюз по отношение на мигрантите от Близкия изток, Африка и т.н?“
21% дават положителна оценка, но 44,9% са с отрицателна. Немалко са онези, които не могат да преценят.
62,3% от анкетираните, които намират опасност за националната сигурност, смятат за по-важно дали става дума просто за мигранти или за хора, които се спасяват от война. Други 28,5% посочват, че за тях лично не е важно дали става дума просто за мигранти или за хора, които се спасяват от война.
Условно, този дял крайни мнения, които дори не вземат предвид военните конфликти, се равнява на близо 600 хиляди пълнолетни българи.
Проучването сочи още, че българите не са готови за по-масова практика чужденци да идват да работят у нас. 36% отговарят положително, но 50,4% дават отрицателен отговор на въпроса. Дали по принцип приемат или не приемат, когато има недостиг на работна ръка, в България да идват да работят мигранти. Очевидна е неохотата – главно сред по-възрастните. Но дори и при по-младите преобладава отрицанието.
Източник: Мяра
Ползвано е общо наложеното в дебатите понятие „мигранти“ – за да се провери базисният обществен инстинкт.
Данните са от независимата изследователска програма на социологическата агенция „Мяра“. Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 6 и 16 февруари 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.