Илон Мъск може да се забавлява с новия си проект, но Америка функционира най-добре в рамките на двупартийна система. Това заяви американският президент Доналд Тръмп във връзка с плановете на милиардера и негов доскорошен приближен за създаване на нова политическа партия. Според него създаването на трета партия е абсурдно, съобщава БТА, позовавайки се на Ройтерс.
Ден след като Мъск ескалира конфликта си с Тръмп и обяви създаването на нова политическа партия в САЩ, журналисти помолиха президента републиканец да коментира това развитие преди да се качи на борда на Air Force One в Мористаун, Ню Джърси, откъдето се връщаше във Вашингтон след посещение в близкия голф клуб.
„Мисля, че е абсурдно да се създава трета партия. Имаме огромен успех с Републиканската партия. Демократите са загубили посоката си, но винаги е имало двупартийна система и мисля, че създаването на трета партия само води до объркване“, каза Тръмп пред репортерите. „Изглежда, че системата наистина е създадена за две партии. Третите партии никога не са работили, така че той може да се забавлява с това, но мисля, че е абсурдно“, добави президентът.
Мъск обяви в събота, че създава партия "Америка" в отговор на законопроекта на Тръмп за намаляване на данъците и разходите, който според милиардера ще доведе страната до фалит.
Мъск, който беше главен съветник на Тръмп по въпросите на съкращаването и преструктурирането на федералното правителство през първите няколко месеца от мандата му, заяви, че новата му партия ще се опита да свали от власт републиканските законодатели в Конгреса, които подкрепиха радикалната мярка, известна като „Големия красив законопроект“, на междинните избори през следващата година.
Министърът на финансите Скот Бесънт заяви пред CNN, че управителните съвети на компаниите на Мъск – Tesla и SpaceX – вероятно биха предпочели той да не се занимава с политика.
„Предполагам, че управителните съвети не са харесали вчерашното (в събота) обявление и ще го насърчават да се концентрира върху бизнес дейностите си, а не върху политическите си дейности“, заяви Бесент.
Мъск похарчи милиони долари, за да подкрепи кампанията за преизбиране на Тръмп през 2024 г. и за известно време редовно се появяваше до президента в Овалния кабинет на Белия дом и на други места, отбелязва Ройтерс.
Разногласията им по отношение на законопроекта за разходите доведе до разрив в отношенията им.
Законопроектът, който намалява данъците и увеличава разходите за отбрана и гранична сигурност, беше приет миналата седмица и в двете камари на Конгреса на САЩ. Критиците твърдят, че той ще навреди на американската икономика, като значително увеличи федералния бюджетен дефицит.
Тръмп заяви, че Мъск е недоволен, защото мярката, която подписа в петък, отнема кредитите за зелена енергия за електрическите автомобили на Tesla. В отговор на критиките на Мъск президентът заплаши да отнеме милиарди долари, които автомобилната компания и SpaceX получават от държавни договори и субсидии.
(БТА)


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Днес ще е горещо, със слаб вятър, без валежи
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика