България трябва да покаже на чуждестранните инвеститори, че могат да я търсят като инвестиционна дестинация не само поради евтината работна ръка. Това мнение изрази Делчо Делчев, директор направление „Бизнес клиенти“ в ПроКредит Банк, в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Страната ни се намира на кръстопът и произведена у нас продукция бързо може да стигне до европейските пазари. Освен това нашите малки и средни предприятия могат гъвкаво да поемат поръчки, а това дава гъвкавост и на чуждестранните инвеститори“, убеден е Делчев.
Според него само с евтина работна ръка не се създава среда за дългосрочни инвестиции. Той даде пример с шивашкия сектор, където български фирми работят на ишлеме за големи брандове. Но с ръста на работната заплата поръчките им са започнали да намаляват драстично и много предприятия с дългогодишна история в сектора са затворили или са намалили мащабите си.
По думите му предприемачите в България вече не мислят краткосрочно, а са съсредоточени върху развитието на бизнеса си, така че той да бъде устойчив в дългосрочен план.
„Делът на стартиращите фирми у нас не е голям, тъй като в сегашната непредвидима среда не много хора поемат риска да станат предпремачи“, каза още банкерът. Според Делчев държавата и финансовият сектор са длъжници в създаването на бизнес култура, която да подкрепя повече млади хора да стават предприемачи.
Като една от пречките за това той изтъкна непредвидимата бизнес среда у нас през последните години, тъй като тя не им позволява да планират добре, да поемат повече риск и да правят повече инвестиции.
„Но малките и средни предприятия, които са преминали през много кризи през последните години, успяват да се приспособят и да намерят решения, които им помагат да растат и да се развиват успешно и в трудна среда“, добави Делчев.
Той подчерта, че бизнесът у нас страда от липса на квалифицирана работна ръка, която е съществена пречка за успешното му развитие. Той посочи, че от няколко години се наблюдава приемственост, при която първото поколение предприемачи предава бизнеса на следващото поколение, но това според него носи риск, тъй като в България все още няма изградена култура сред предприемачите да гледат стратегически на кого и как предават бизнеса си, така че той да бъде доразвит и надграден.
От какви средства се нуждае бизнесът? Стават ли „зелени“ проектите? Как се промени визията на предприемачите?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ можете да гледате тук.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
25 надуваеми лодки задържаха митничарите на „Лесово“
Екоминистърът освободи шефа на РИОСВ - Бургас
Жертвите на земетресенията във Венецуела надхвърлиха 1700 души
Иван Христанов: 7 млн. българи не знаят какво ядат
Заради Украйна: Русия ликвидира кариерата на големия руски актьор от "Кухня" Дмитрий Нагиев