fallback

"Булгаргаз" осигури газ за ноември с по-ниска цена от тази на "Газпром"

Компанията получи отлични отстъпки от доставчиците на втечнен газ, коментира изпълнителният директор

11:32 | 28.10.22 г. 9

На 1 ноември "Булгаргаз" ще предостави на своите клиенти природен газ с по-ниска цена, отколкото ако бяхме останали на договора с "Газпром". Това стана ясно по време на открито заседание с представители на компанията пред Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Според изчисленията на председателя на регулатора Иван Иванов цената на газа по двата ни дългосрочни договори - с Азербайджан и "Газпром", би била малко над 190 лева за мегаватчас, а при вариант със 7-те танкера на предишното правителство и договора от Азербайджан - 179 лева за мегаватчас.

По думите на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Деница Златева към 1 ноември се очаква цената на газа да бъде около 130 лева за мегаватчас. Това е с 45% по-евтино спрямо цената през октомври. Прогнозите са, че газът ще бъде и с около 50% по-евтин спрямо котировките на европейските борси.

Тази цена е по-ниска и от заявената максимална цена от индустрията - 250 лева за мегаватчас, и в "Булгаргаз" се надяват потреблението да тръгне нагоре. При рекордната цена от над 350 лева за мегаватчас през септември дневното потребление на газ от бизнеса е паднало с между 20% и 30%. Това обаче позволи на "Булгаргаз" бързо да нагнети свободните количества в газохранилището "Чирен".

За последно около това ниво цената на газа се въртеше през март, тоест отразява развитието на пазара отпреди началото на войната в Украйна.

Златева разказа, че причината за това сериозно понижение е от една страна ниската цена на европейските борси и добрите отстъпки на доставчиците, участващи в търговете на компанията.

Става въпрос за доставка на втечнен газ, чиято цена е с между 38% и 50% по-ниска от тези на нидерландската борса TTF.

В периода април - септември отстъпките са били в рамките на 1-6 евро под цената на нидерландската борса. Сега стига до 68 евро за мегаватчас, каза още Златева.

Основната причина за успокояването на пазара е високата запълняемост на газохранилищата в Европа. Средно в общността тя надхвърля 90%, а във водещите икономики Германия, Франция и Италия газохранилищата са почти пълни.

Запълняемостта на българското газохранилище към момента е над 88%, а "Булгаргаз" продължава да нагнетява.

Иван Иванов беше категоричен, че цената в газохранилището няма да е твърде висока и ще бъде балансираща през отоплителния сезон. При това развитие на газовия пазар не се очаква повишаване на цената на парното от 1 януари 2023 г. Цената обаче не може да бъде и намалена, защото предишният състав на КЕВР определи в ценовото си решение от 1 юли средна цена от 120 лева за мегаватчас.

Иван Иванов не очаква и рязко поскъпване на газа през отоплителния сезон, макар че цените ще се повишат. Заради добрата подготвеност на Европа няма да има натиск на пазара, а Русия вече не може да влияе - делът й във вноса пада от 40% преди войната до 7% днес, уточни председателят на КЕВР.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:41 | 28.10.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още