fallback

Руското Министерство на финансите съкрати очакваните приходи от петрол

В институцията прогнозират като цяло ръст на износа на руски петрол, но в същото време ревизират надолу прогнозата за добива

18:35 | 28.10.22 г. 4
Автор - снимка
Създател

Министерството на финансите на Русия съкращава очакванията си за приходите от облагането на добива на петрол в своята бюджетна прогноза за следващите три години, съобщава Ройтерс. Търговията с природен газ и петрол са един от основните източници на чуждестранна валута в руския бюджет. Но санкциите на Запада започват да оказват влияние върху обема и съответно - свиват добивите и преработката на петрол.

В проекта за бюджет за 2023 година например е записано, че очакваните добиви на петрол и газов кондензат ще бъдат около 490 млн. тона, което е със 7%-8% по-малко спрямо прогнозата за тази година. Това означава, че добивът ще намалее от 10,6 млн. барела на ден до 9,8 млн. барела на ден, допълва Ройтерс.

Според анализите на агенцията този спад може да се окаже още по-съществен, ако се вземат предвид очакванията в проекта за бюджет за приходите от акцизи и износа на преработени нефтопродукти. Данните на Министерството на финансите показват, че през 2023 година ще бъдат обложени 408 млн. тона петрол и преработени продукти, или 8,2 млн. барела на ден, спрямо 507 млн. тона, или 10,1 млн. барела на ден.  

Пред Ройтерс от институцията коментират, че базират своите изчисления на прогнозите на Министерството на икономиката за износа и на други параметри.От Министерството на финансите обяснява още, че "като цяло очакванията са износът на петрол да расте", но в същото време отказът на много държави да купуват руски петрол и отстъпката, която предоставят руските компании на своите клиенти, налагат преразглеждане на прогнозата за добиви в Русия.

Така добивът през 2023 година е намален до 490 млн. тона, а очакванията за периода 2024 - 2025 година са средно в Русия да бъдат добивани около 500 млн. тона петрол годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:38 | 28.10.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още