fallback

Германия опитва да подготви договори за прекъсвания на тока с индустрията

Двата най-големи мрежови оператора в Южна Германия се обръщат към производители като BASF с въпроси доколко могат да намалят потреблението си на електроенергия

21:45 | 18.11.22 г. 10

Германия се опитва да изготви споразумения с основните потребители на електроенергия в страната за намаляване на потреблението тази зима, в случай че се наложи да бъдат определени "газови квоти" за производството на електроенергия, съобщи Bloomberg.

Двата най-големи мрежови оператора в южната част на Германия се обръщат към производители като BASF SE, за да разберат колко могат да намалят потреблението си на електроенергия, ако е необходимо, може би за няколко часа на ден с наближаването на зимата.

Главният изпълнителен директор на Amprion GmbH Ханс-Юрген Брик казва, че се водят „конструктивни дискусии“ с индустриалните потребители за евентуално ограничаване на потреблението. Въпреки това остава да се види доколко е възможно тези потребители да намалят потреблението си, докато продължават да работят, добавя той. Другият мрежов оператор - Tennet TSO GmbH, казва, че също води разговори с компании.

Като най-голямата икономика в Европа Германия е в центъра на енергийната криза в региона. Страната произвежда около 15% от електроенергията си от газ, ключов фактор при определянето на цените на тока, и е запълнила газохранилищата си до ръба, за да се подготви за зимата. Въпреки това в случай на рязко застудяване може да има недостиг на електроенергия, тъй като вероятно доставките ще бъдат насочени за отопление на домакинствата.

Германия е най-големият потребител на електроенергия в Европа. Графика: Bloomberg

Германия не желае да обяви дали може да се наложи да прибегне до ограничаване на електрозахранването тази зима, докато в съседна Франция може да има стотици часове без ток.

Планът на Германия би позволил организирани прекъсвания на електрозахранването в определени региони, което ще даде възможност на фирмите да планират предварително.

Говорител на германското министерство на икономиката обаче казва, че „за момента няма индикации сигурността на доставките или стабилността на системата да са изложени на риск“.

Някои европейски страни вече са направили подобна подготовка за прекъсвания на електроснабдяването тази зима, след като Русия спря доставките на природен газ в отговор на санкциите заради войната в Украйна.

„Сега координацията се извършва двустранно“, посочва Себастиан Болай, енергиен експерт в Асоциацията на германските индустриални и търговски камари. „Смятаме, че рискът да видим предварително планирани прекъсвания на тока през зимата е много реален.“   

Някои региони на Германия са по-добре подготвени от други, докато южните провинции - дом на голяма част от индустрията на страната - са изправени пред по-висок риск от прекъсване на електроснабдяването. Отделни части от страната може да изпитат екстремен сценарий, при който търсенето на електроенергия да не е напълно покрито за няколко часа, според Tennet.

Мрежовият оператор наскоро се е свързал с химическия гигант BASF относно неговите планове, но все още не е постигнато споразумение, твърди анонимен източник, запознат с въпроса. Говорител на BASF е отказал коментар.

В случай на затруднение операторите ще прекъсват електроснабдяването за клиентите в цял регион наведнъж, според Федералната мрежова агенция, енергийния регулатор на Германия. За компаниите е по-добре да постигнат споразумение за контролирано спиране, отколкото токът да спре внезапно, казва Болай от браншовата асоциация.

Някои области на Германия вече имат подобни споразумения. Берлин е добре подготвен според мрежовия оператор на града.

„За първи път хората говорят за рискове от прекъсвания на тока“, казва Тим Щайнерт, старши консултант в базираната в Берлин Enervis Energy Advisors. „Има признаци за проблема от години. Сега всичко се разви по възможно най-лошия начин и трябва да се подготвим.”

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:40 | 18.11.22 г.
fallback
Още от Енергетика виж още