Германия е в напреднал стадий на преговори с Оман за подписване на дългосрочен договор за доставката на втечнен газ, съобщава Ройтерс. Източници на агенцията твърдят, че разговорите се водят за доставки на между 0,5 млн. и 1 млн. тона годишно за срок от 10 години.
Това е част от кампанията на Берлин да открие алтернатива на руския природен газ. През септември германската RWE си осигури договор за доставка на втечнен газ с ADNOC от Обединените арабски емирства (ОАЕ). Правителството насърчава наскоро национализираните Uniper и Sefe също да търсят алтернативи.
Източници на Ройтерс коментират, че в преговорите в Оман участва и Uniper. През 2021 година компанията подписа споразумение за участие във водородния проект HYPORT Duqm, а в последните месеци водеше разговори и за доставки на амоняк.
Германската индустрия е много зависима от природния газ и Берлин води преговори с различни доставчици в опит да постигне целта си и да преустанови изцяло покупките на руски природен газ до средата на 2024 година. Германия месеци наред разговаряше с един от най-големите доставчици на втечнен газ - Катар, но има известни спънки - Доха предпочита да сключва 20-годишни договори за доставка, а това противоречи на климатичните цели на Берлин. Дори и да се стигне до позитивна развръзка, тези доставки обаче не могат да помогнат за незабавното решение на енергийната криза
През ноември 2022 година QatarEnergy и ConocoPhillips подписаха две споразумения за доставка на 2 млн. тона втечнен газ годишно за Германия за срок от 15 години. Споразумението ще влезе в сила от 2026 година, посочва още Ройтрес.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 3 години Важното е, че Германия инвестира в газовата инфрастуктура. Вече има построени два терминала за втечнен природен газ, а за доставките ще се договори със страни като Либия, Катар, Норвегия. Наистина не разбирам защо си мислим, че като доставяме газ само от един доставчик и влизаме в положението на монопол десетилетия поред е добре за икономиката. Напротив, колкото повече доставчици, толкова по-ниски цени за доставка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007, Zеллкич, то тука нема по-голем от тебе в бърборенето на безсмислици. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007Точно така ,с изключение че е 1/6 от земната суша. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години днес на TTF цената е 53 евра за МВТч , или около 500 за илядо кубика ... посред зима друзя антиваксъре-газовици ... :))) ... не много люта , но зима ... !! ... от цял свят започна да се стича втечнен към Европа !! къде ви отидоха клетвите за студ , мрак , глад ... ?! започвате ли да вдявате колко незначителна е всъщност за света онази лелеяна 1/8 от земната суша , дето сте способни да бърборите за нея безсмислици по цел ден ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар