fallback

Потреблението на газ в Европа отчита най-резкия спад в историята си

Несигурност на газовите пазари през 2023 г. носят потреблението в Китай и доставките на руски газ

13:30 | 28.02.23 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Потреблението на газ в Европа намалява с рекордните 13% през 2022 година, сочи анализът на Международната агенция за енергетика (МАЕ) за развитието на газовия пазар. Това е доста сериозна редукция на фона на световните тенденции - потреблението намалява с 1,6 на сто.

Ограниченото потребление не е изненада на фона на високите цени на природния газ заради войната в Украйна и предприетите действия за намаление на потреблението и повишаването на енергийната ефективност (например масовото инсталиране на термопомпи в европейските домакинства). Високите температури през зимата също помагат за намаление на потреблението на природния газ - в края на годината потреблението на газ е с 25% по-ниско на годишна база.

В Азия търсенето на газ намалява с 2% заради високата цена на втечнения газ, както и заради ограниченията в Китай, свързани с пандемията от коронавируса.

Първоначалните данни обаче показват, че в Северна Америка вече са преодолени всички загуби от 2020 година и потреблението се увеличава с 4,4 на сто. В САЩ ръстът е от 5,4 на сто. В Канада повишението е още по-съществено - със 7,8 на сто.

Търгуваните обеми с втечнен газ се увеличават с 6% през 2022 година и пазарът вече се изчислява на 450 млрд. долара, сочат още данните на агенцията. Ръстът на продадените количества е по-бавен от този през предходната 2021 година, което е резултат от високите енергийни цени и забавяне на икономическата активност като цяло. Повишените цени обаче удвояват приходите от изтъргуваните количества.

Броят танкери, превозващи втечнен газ, е рекорден - 165, или ръст от 130 на сто спрямо 2021 година.

Европа е в основата на ръста на втечнения газ - заради спрените доставки на руския газ доставките са с 63% повече  (над от 66 млрд. куб. метра) през миналата година, посочват още от МАЕ. Основен доставчик (+43 млрд. куб. метра) е САЩ. Но европейските страни могат да разчитат на много широк кръг от доставчици - Катар, Египет, Норвегия, Ангола, както и Русия (около 2 млрд. куб. метра).

От агенцията отбелязват стабилизиране на пазарите и спад на цената на газа в последните месеци, но вероятно през 2023 година тенденцията отново ще се обърне заради подновеното търсене в Азия и по-специално в Китай. Прогнозата е за ръст на потреблението в Китай от 10 на сто през 2023 година. Ако цените останат ниски, потреблението на газ в страната може да се увеличи с 35%, прогнозират от МАЕ.

Прогнозите за тази година са трудни, признават още от агенцията. Те зависят до голяма степен как ще се завърне Китай на газовите пазари, а и какво ще се случи с доставките на руския природен газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:30 | 28.02.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още