fallback

Шведското разследване е установило вида експлозив, използван за "Северен поток"

Водещата версия на следователите е, че зад взрива на тръбите стои държава

18:44 | 06.04.23 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Шведското разследване е установило вида експлозив, който е използван за взрива на "Северен поток", съобщава Ройтерс като се позовава на един от прокурорите по случая. Той обаче отказва да даде информация какъв е точно експлозивът и допълва, че много държави могат да бъдат замесени в този случай, ако се съди само по него.

Водещата версия на шведските разследващи, е че зад акта стои държава, но ще бъде много трудно да се докаже, смята Матс Люнгквист. Взривовете, разрушили тръбите в шведските териториални води, са на дълбочина от 80 метра, което затруднява разследването, коментира още той.

Следователят е категоричен, че доказателства трябва да се търсят в много направления, както и че разследването още не е приключило.

В разследването на взривените три тръби на "Северен поток" участват още Дания и Германия.

В медийното пространство се появиха множество версии за случая, включително и че проукраински националисти с взета под наем яхта са поставили експлозивите до тръбите. Според авторите на публикацията те не са свързани с държавата. Германски медии съобщават, че през януари разследващите в сраната са установили лодката, с която са превозени експлозивите.

На този сценарий категорично се противопоставят в Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски определи публикациите като "дезинформация" и препоръча да бъде направен анализ кой има интерес да бъде разпространена тя.Зеленски също така коментира, че целта е да бъде намалена подкрепата за Украйна и премахнати санкциите за бизнеса.

В Москва също не вярват на украинската връзка и посочват, че по-вероятна е теорията на журналиста Сиймур Хърш, според когото американското разузнаване има общо с взривовете.

През есента Русия обвини и Великобритания, че е участвала в саботажа.

Има и версия, според която Русия сама е взривила тръбите на газопровода и причината са намалените доставки на газ за Европа през 2022 година. Заради тях "Газпром" е изправена пред няколко арбитражни дела, а унищожаването на газопровода означава форс мажор, който пречи на компанията да извърши своите ангажименти.

В полза на  версията за руско участие е още желанието на Русия да накаже Германия заради военната подкрепа, оказана на Украйна.

Матс Люнгквист коментира, че независима групировка не може да бъде съвсем изключена, но е много малко вероятна. На теория има няколко големи компании, които може да стоят зад взривовете, допълва шведският следовател. "Не изключваме никой, но държавно участие - директно или индиректно, е най-вероятната версия на базата на всички обстоятелства", коментира още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:44 | 06.04.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още