Един от водещите доставчици на уран в световен мащаб - канадската Cameco, съобщи за подписан договор за доставката на естествен уранов хексалфлуорид (UF6) за петия блок на АЕЦ "Козлодуй". Контрактът е 10-годишен, тоест до 2033 година, и предвижда доставката на 2,2 млн. килограма от елемента уран (kgU).
Това е първото споразумение за доставка за българския ядрен енергиен сектор, отбелязват от компанията, която експлоатира уранови мини в Северна Америка и Казахстан.
От съобщението не става ясно с кой е сключен договорът. България има споразумение с Westinghouse за доставка на ядрено гориво за пети блок на АЕЦ "Козлодуй". Cameco е част от консорциума от канадски компании, който през октомври 2022 година придоби изпадналата в затруднение в последните години Westinghouse.
Договорът на АЕЦ "Козлодуй" за диверсификацията на ядреното гориво за ядрената ни централа е с шведското звено на Westinghouse. Той обаче ще може да бъде реализиран едва след като получи одобрение за използване на горивото от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР).
На този етап процедурата по сертифициране върви по план, но тя трябва да приключи най-късно до април 2024 година, когато ще дойде времето за презареждане на реактора със свежо ядрено гориво. Ако процедурата се забави реакторът има лиценз да продължи да работи с горивото, купено за шести блок, но това означава лицензирането на горивото на Westinghouse да започне отначало, тъй като ще има промяна в обстоятелствата.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 3 години Ужастния ужасТ за ботоксолюбците ! Браво на хер *** , че ни освобождава все повече от Клошария . Ако не беше ииидиотскатаа му война , Алкохолия все още щеше да държи 99.99% от доставките на всякакви енергоносители за Бг . Та браво на бай Ботокс , толкова добро Рашастания не ни е правила никога отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007, русниците са партньори на нашата ядрена програма от 1960г някъде. С тяхна технология и помощ е построена АЕЦ-а, ДОСЕГА сме нямали никакви проблеми с доставките. на гориво и зап части. Е, благодарение на ЕС и с личния подпис на мадам Ийес затворихме блокове 1-4. В момента какво ще става, нямам идея. Щото РосАтом дали ще възобнови сроковете на реактори 5-6 с някакво неизвестно гориво, как смяташ?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: SporqZaKef ... рашибозуците са изключително ненадежден партньор в енергетиката , така както ни спряха природният газ на нас и на 3/4 от Европа , така утре ще спрат и горивото за реакторите . затова взимаме друго гориво . това на Westinghouse се тества в реактори ВВЕР-1000 от поне 20г , като има и заредени изцяло с него и си работи напълно прилично , независимо какво се квuчи по форумите . вероятно е малко по-скъпо от рассийското , но това не е проблем , защото получаваш сигурност ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: SporqZaKef... в Чехия , Украйна и България реакторите са едни и същи ВВЕР-1000 . урановият сулфат е суровина , както петролът . а горивото за реакторите се изработва от уран . разликата е в горивният цикъл , рашибозуците ползват един забавител на реакцията , хамериканците друг , французите трети , канадците пък четвърти и т.н. ние купуваме уран и го даваме на Westinghouse да ни произведе горивото , което ще ползваме ... реакторите ни могат да работят и с едното и с другото гориво ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: zelka007В Чехия и Най-вече Канада са френски и се потдържат от френски инжинери за разлика от наще. Не твърдя, че съм експерт, може и да съм грешка. Иначе на Као си му знаем репертуарчето с 16те думи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Бесове. Не по Достоевски. По бесовски! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: SporqZaKef а ти звучиш като *** чистачката която работи при "спонсора"... гледа глуупаво, неразбиращо и цъкайки от завист по джуките, мислейки си че е просста *** заради другите!... и те така с компетентите ти мениея които никога не коментират статии свързани с Русия и нейните интереси у нас! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: SporqZaKef... политичерските еквилибристики по ги нагаждаш , технически си тотал щета ... урановият сулфат е уранов сулфат и на северният полюс , и на южният полюс , и в рассийката , и в Канада , и в Нигерия , и на дъното на океана ... :))) ... горивото на Westinghouse , за което се ползва въпросният , се тества от 2000г и си работят реакторите и в Чехия , и в Украйна , и в България с него ... има стотици горивни цикли изкарани с него ... !! ... за ужаст на копейкопоклонниците ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Време е да се отървем от тази опасна съветска техника, която към края на цитирания период ще е на 40+години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Зелката ми звучи като онеа държанки от Студентски с джучките, дето като идят да заредят колата на 'спонсора' сипват Дизел в бензинов двигател и се чудят що не пали. Та така и ние с аецовете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар