fallback

В ЕС отново търсят мястото на розовия водород в зеления преход

Париж отхвърля опасенията, че признавайки за "чист" водорода от ядрена енергия, ще насърчи изграждането на реактори

08:00 | 14.06.23 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Министрите на енергетиката на 27-те от ЕС ще заседават отново в опит да приемат промените в директивата за възобновяемите енергийни източници, след като в средата на май групата, оглавявана от Франция, в последния момент поиска водорода, произведен от ядрена енергия, да бъде включен в целите на общността за зеления преход. 

На 30 март Съветът и Европейският парламент най-накрая постигнаха споразумение за текстовете, касаещи новите зелени цели за ЕС, припомня EurActiv. Оставаше само официалното одобрение от Енергийния съвет, което трябваше да бъде получено на заседанието на министрите на 17 май.

Искането на ядреното лоби, в което участва и България, обаче блокира  одобрението на директивата и темата ще бъде дискутирана отново на 14 юни от посланиците на страните от ЕС. Опозиция на включването на т.нар. "розов" водород в зелените цели е Германия, както и още няколко държави в ЕС, които не подкрепят ядрената енергетика.

Париж настоява, че признаването за чист само водородът от възобновяеми източници, поставя в неизгодно положение страни, които развиват ядрена енергетика. Електроенергията, произведена от ядрени централи, е нисковъглеродна, макар и не възобновяема, допълват защитниците на идеята.

Спорът за ядрената енергия в ЕС не е от вчера. Според европейските правила всяка държава сама избира какви източници на енергия да използва и ядрените реактори не са забранени, макар че в много държави - Германия, Австрия, Люксембург и т.н., са категорично против развитието на тази индустрия. В продължение на месеци се водеха спорове относно директивата, като бяха одобрени компромиси за по-ниски цели за индустрията за държави с ядрена енергетика, за да бъдат загладени различията.

В крайна сметка обаче "ядреното лоби" блокира одобрението на директивата в последния момент. В ЕК и някои от държавите от ЕС не искат директивата да бъде "отворена" отново и да се водят същите спорове между институциите. Затова има предложени компромиси, но отговорът на Франция още не е ясен, пише още EurActiv.

Париж категорично отхвърля опасенията, че признаването за "чист" на розовия водород ще насърчи ядрената енергетика - всяка държава сама избира своя енергиен микс. За държавите като Полша, България, Чехия и Унгария заложените цели за декарбонизация на индустрията просто са много високи. Събрани заедно, "ядреното лоби" има достатъчно гласове, за да блокира директивата, макар че не се случва често да бъде спрян законодателен акт, преминал през т.нар. "триалог" - Съвета, парламента и Европейската комисия.

Прецедент обаче има и то доста скорошен - по този начин Германия успя да постигне промяна в законодателството, което забрани двигателите с вътрешно горене в ЕС след 2035 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:11 | 14.06.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още