fallback

Русия се провали и в газовата си битка - хранилищата в ЕС са пълни на 90%

ЕС изпълни целта си за зимата три месеца предварително

13:11 | 18.08.23 г. 15

Резервите от природен газ в Европейския съюз (ЕС) удариха исторически връх за това време на годината в четвъртък (18 август), запълвайки се доста преди зимния отоплителен сезон, докато блокът продължава да се отдалечава от руската енергийна зависимост.

Това ще накара Кремъл да търси начини да запълни огромната си дупка във финансите си, оставена заради решението му да отреже европейските си клиенти след началото на войната в Украйна миналата година, пише Politico.

По-малкото количество руски газ обаче отваря ЕС и към по-големи ценови колебания на световния пазар на втечнен природен газ (LNG).

Данните на Gas Infrastructure Europe сочат, че към 17 август газовите хранилища на страните членки в момента са пълни до 90,12% от капацитета си – преминавайки над целта от 90%, която Брюксел постави като задължение страните да изпълнят до 1 ноември. В петък българското държавно енергийно дружество "Булгартрансгаз" също обяви, че подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на над 90% от техническия капацитет за съхранение.

„Днешното потвърждение, че сме изпълнили изискванията за съхранение на газ много преди крайния срок подчертава, че ЕС е добре подготвен за зимата и че това ще помогне да се стабилизират допълнително пазарите през следващите месеци“, коментира еврокомисарят по енергетика Кадри Симсон за Politico.

“Енергийният пазар на ЕС е в много по-стабилно състояние от същото време миналата година“, добавя тя. Симсон обаче все пак признава, че „през последните седмици виждаме, че газовият пазар остава чувствителен“ и че Европейската комисия ще продължи да го следи, докато Старият континент се насочва към по-студено време.

Преди войната Русия осигуряваше около 40% от търсенето в блока. След като отразява европейските си клиенти обаче, ЕС започна да се насочва към други доставчици и да намалява търсенето.

 

През първите 32 седмици на 2022 г. делът на руския газ в европейския внос стигна 23,6%, а за тази година той е спаднал до само 8,4%. Това означава, че ангажиментът на ЕС да прекрати покупките на руски газ до 2027 г. остава възможен.

Цената на газа на нидерландската борса TTF удари 350 евро на мегаватчас миналия август, докато тази седмица е около 38 евро.

Разходите за газ обаче все още остават по-високи спрямо преди войната, когато цената се въртеше около 20 евро на мегаватчас, което означава по-големи сметки за домакинствата и по-малка производителност за европейската индустрия.

„Цените на газ на едро може да са значително по-ниски спрямо преди година, когато пазарът бе завладян от спирането на "Северен поток", но те все още остават забележимо по-високи от историческите цени на газа през последното десетилетие“, коментира Том Марзек-Мансър, ръководител на газовите анализи в компанията за пазарни проучвания ICIS, предупреждавайки, че търговците все още изпитват опасения за предлагането.

„Фактът, че европейските хранилища са почти пълни по-рано от нормалното – обикновено те достигат това ниво около октомври – не означава непременно, че цената ще спадне още повече, за съжаление. Съхраненият газ може едва да стигне през зимата, а ако тази зима е студена, съществува известен риск, и именно това поддържа цената на газа висока за момента“, добави той.

Анализаторите очакват това да е последната зима, в която недостигът предизвиква сериозни тревоги, като се има предвид, че увеличеният капацитет за производство на втечнен природен газ от доставчици като Катар и САЩ трябва да е наличен в средата на 2024 г.

Загубата на най-зависимите европейски клиенти нанесе голям удар върху Кремъл. Приходите от износ на енергоизточници са намалели с 41% до 43,4 млрд. долара през първите седем месеца на тази година, заяви руското финансово министерство. В същото време рублата удари 16-месечно дъно, а тази седмица се срина до символичната граница от 100 рубли за долар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:11 | 18.08.23 г.
fallback
Още от Енергетика виж още