Администрацията на Белия дом наложи санкции към купувачите на ирански петрол в опит да ограничи приходите в бюджета на Техеран, но чаканите резултати са за натиск към Китай, който е най-големият купувач на ирански петрол и петролни продукти, пише The Wall Street Journal.
Ирански петрол купуват още и страни от ЕС, както и Индия, посочва още изданието.
САЩ и Китай са в обтегнати търговски отношения, след като Вашингтон въведе мита от 145% върху вноса на китайски стоки. В отговор Пекин също повиши митата до 125%, но и двете държави предвидливо имат изключения за основни стоки. Министерството на търговията на Китай съобщи, че има покани от американска страна за преговори, изпращани по различни канали, и сега ги оценява.
Това донесе настроение на фондовите пазари, които очакват търговската война между водещите икономики в света да бъде прекратена.
Но заплахите от САЩ не спират и не е ясно как санкциите срещу Иран ще бъдат възприети от Китай, допълва още WSJ. Според говорителя на съюза на износителите на ирански петрол Хамид Хюсеин купувачите на ирански петрол нямат бизнес отношения със САЩ, а Доналд Тръмп не може да спре търговията си с Пекин.
Китай обаче вече ограничи покупката на петрол от Иран (с 30% от началото на годината), след като САЩ санкционираха две китайски рафинерии, които използват американската платежна система за покупката на ирански петрол. В момента в китайските териториални води има 36 танкера с ирански петрол, чиято съдба не е ясна.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио съобщи, че очаква Иран да спре своята програма за обогатяване на уран, а министърът на отбраната Пийт Хегсет отбеляза, че Техеран трябва да "плати цеата" аз своята подкрепа за хутите.
Иран запчона преговори със САЩ за ядрената си програма. Страната се надяваше на облекчаване на санкциите към износа на петрола си, за да подкрепи приходите в бюджета си. Разговорите обаче влязоха в тупик, защото Техеран не е съгласен на искането на САЩ да предаде обогатения уран на трети страни и да купува уран за нуждите на ядрената си програма.
Очакванията са, че разговорите между двете страни могат да бъдат подновени през уикенда в Рим, допълва още WSJ.
Ситуацията може да се усложни, след като самолетоносачът "Хари Труман" направи рязък завой, за да избегне ракета, изпратена от хутите. В резултат в морето падна изтребител.
През април Иран намали цената на петрола си в опит да привлече купувачи.


„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
Родители протестираха във Варна
Освободиха Кристиан Димитров след повече от 10 години начело на спорта във Варна
Официално: Лудогорец се раздели с Пер-Матиас Хьогмо
Английски мебелен бранд влиза в ерата, в която ботове купуват дивани
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Френските елити се изправят пред свой собствен „момент на Мамдани“
Nike се нуждае от нещо повече от отстъпки, за да си върне позициите в Китай
Облачните услуги в България растат с до 20% на година благодарение на AI
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Откриха нов вид отровен паяк в Португалия: Опасен ли е за хората?
Катедралата в Кьолн събира от днес входна такса от 12 евро
Харви Уайнстийн е приет по спешност в болница в Ню Йорк
Министърът на отбраната на Украйна: Сега е моментът да увеличим натиска върху Русия
САЩ се объркаха за съперника си: Turkey или Türkiye на Световното