Държавите с най-значим добив на изкопаеми горива в световен мащаб имат планове зе декарбонизация, но не и за ограничаване на този добив, сочи едно от заключенията на доклад на Програмата на ООН за околната среда (UNEP). Документът е публикуван броени дни преди конференцията COP-28 в Дубай, на която ще бъдат обсъдени климатичните промени.
Според данните в доклада към 2030 година добивът на въглища, петрол и природен газ ще бъде със 110% повече, отколкото би трябвало да бъде, за да бъде изпълнена целта на Парижкото споразумение за недопускане на повишаването на глобалната температура с повече от 1,5°С през това столетие и с 69% спрямо актуализираната цел от 2°С.
Анализите са направени на базата на плановете на 20-те най-големи добиващи държави, сред които САЩ, Русия, Норвегия,Саудитска Арабия, Катар, Китай, Индия, Нигерия и т.н. Според оценката на ООН всички те планират да продължават да субсидират изкопаемите горива въпреки заявките на част от тях за въглеродна неутралност до 2050 година.
Продължаването на добива и използването на изкопаемите горива не води до сигурно бъдеще, казват още експретите и призовават правителствата да спазват своите ангажименти за въглеродна неутралност към 2050 година.
"Не можем да се справим с климатичната катастрофа, без да се справим с нейната основна причина: зависимостта от изкопаеми горива", пише генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, цитиран от пресцентъра на UNEP.
Той коментира още, че очаква "ясен сигнал", че епохата на изкопаемите горива е вече в своя край и призова за увеличаване на възобновяемите енергийни източници, повишаване на енергийната ефективност и постепенното премахване на изкопаемите горива, но с гаранции за справедлив преход.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"


преди 2 години До: zelka007 има добив, но няма консумация или няма добив и има консумация? Какъв е случаят при теб? Или някои ще добиват, за да може други да консумират? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: doba изключително тъъъп аргумент и признак за тесногръдие... не само че си мисля, но и съм 100% сигурен, че хората от региона ще живеят на по чисто място след затварянето на мариците... (преполагам че тях визираш) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: 0pk ... добив , консумация , добив , консумация , добив , консумация ... виждаш ли някаква разлика в думите ?! еднакво ли ти звучат ?! смисълът им е еднакъв също ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007 е как върви надоле добива в целият бял свят, па у щатско върви нагоре? Данби они вече да не са част от белио свет? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: doba ... и последно додов ... те целите може и да не са изпълнени за 2030 , но съкращенията ще са в пъти по-големи от текущите ... !! ... ни сме все още на 10% под пикът от добив на петрол от 2019г ... :))) ... и в обзоримо бъдеще не се вижда достигането му ... въпреки оптимистичните прогнози от добиващите петрол държави ... според тех тая година требеше да сме изкъртили фаянса от добив , ама нъц , върви надоле ... в целият бял свят , а и не само там , въглища и петрол намаляват ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: doba ... мхм ?! кво праим ако сме повече , тези дето не искаме въглища и нафффтови печки ?! требе да искаме от теб некво специално разрешение ли ?! силно ти препоръчвам да видиш ЕСО днес , силно облачен и валежен ден ... и понеже форумната легенда гласи , че в такъв ден ток от фотоволтаици нема , да го обсъдим , а ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: doba ... хех ... аве додов , туканка половината акаунти ставате и легате с зелеви листа на уста ... :))) ... не мога да ви смогна на всичките ве ... пълно мераклии , ако бех жена (айде да не го пиша , че сигурно и жени четат да се смеят с вас) ... :))) ... що не се преселиш в някоя от горните държави да им дишаш на въглищата смрадовете ?! тъй да си представиш за момент само , че в ЕС , а и не само тук , хората които НЕ ИСКАТ да им се пушляви над покривите са повече от вас ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Климатични цели - загасяне на вредното Слънце. Щото сега навлиза в период на повишена активност. По тази причина тия дни върлуват доста силни магнитни бури, а северните сияния добиха червеникав оттенък. А ТИЯ ще ни изтрепят едрия рогат ***, че пъррдял метан и ще ни хранят с хлеббарки и щурци. Та дано стреснат Слънцето. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: khao, приятел, АКО ти си мислиш, че внуците ни ще живеят по-добре, след като ние в БГ си спрем ТЕЦ за 10млн тона/година, а по Света ще откриват такива за милиарди тона/година - много си наивен... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: doba не е ли по редно да я пратим на внуците ти (ако имаш), все пак те ще живеят в смрад и мизерия! На един пенсионер като теб е нормално да не му пука кво ще остане след него... отговор Сигнализирай за неуместен коментар