При производителите на млечни продукти няма голямо движение на цените, защото са обвързани с договори с големите играчи на пазара. Това каза Симеон Присадашки, зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Съветът му е, ако има изкривяване на цените, трябва да се мисли за мерки, насочени към крайните търговци.
Симеон Присадашки настоя да се работи за законодателство, което да регулира цените от производител до краен потребител, но смята, че е важно да има разумно разпределение на правата и задълженията между всички по веригата. „По цялата агро верига най-засегнати са производителите на сурово мляко, тъй като няма как да се въздейства на животните от днес за утре. Тук е нужна дългосрочна програма за развитие на сектора“, категоричен е той.
Симеон Присадашки коментира, че в балканските страни няма свръхпроизводство на мляко и никога не е имало. Той съобщи, че България произвежда по-малко мляко, отколкото консумира, като внася недостига от Унгария, Чехия, дори Германия и Холандия. „Статистиката от предходните години показва, че около 700 хил. тона е производството на сурово мляко в България, а консумацията е 1,100 млн. тона. Между 300 хиляди и 400 хиляди тона е вносът на мляко. Тук обаче не влиза сухото мляко, тук говорим за свежи млека“, отбеляза зам.-председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България.
Той е убеден, че няма как цената на млякото в Европа да е ниска, а в България да е висока. По думите на Присадашки в цял свят сухото мляко се използва като буфер, когато има свръхпроизводство, за да не се получи срив на цената на млякото.
„Трудно е да кажем каква е консумацията на сухо мляко в България, но то главно се консумира при стандартизирането на млеката в производството. Използва се също при продуктите с растителни мазнини“, поясни той.
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.


Денков: Няма такава държава, в която премиерът казва едно, а външният министър прави друго
Облекчават достъпа на сезонни работници от трети страни за работа в България
Един район на Варна е без вода днес
Явор Гечев за Бюджет 2026: Досегашното управление струва все по-скъпо, някой трябва да плати сметката
Масирани проверки на тирове в цялата страна
Петролът поскъпва, докато Тръмп отново обмисля наземна операция в Иран
Японските лидери в роботиката се обединяват с Nvidia срещу Китай
Китай вече се възприема по-положително по света от САЩ
Правителствата трябва да оправят дълговата каша преди да стане късно
САЩ похвалиха инвестициите на Швейцария, докато умуват за митата
Новата цел на крадците оставя щети по колата за хиляди евро
Какви са плановете на XPeng за България?
Как така Honda Jazz струва само 11 500 евро в Япония?
Феноменът на Акерман, който плаши хиляди шофьори
Защо новата помпа на Toyota работи при минус 253 градуса по Целзий?
Денков за "Коалицията на желаещите": Виждаме политическа шизофрения
Иван Савов настоява за "Петрохан": Има убийство на шестима души
ЕС не успя да постигне споразумение за санкции срещу Русия: България не е сред пречките