Най-силният сигнал за развитието на пивоварния бранш идва от инвестициите – през миналата година те достигат 88 млн. лева (45 млн. евро) – най-високото ниво за последните две десетилетия. Това съобщи Съюзът на пивоварите в България (СПБ), браншова организация на производителите на бира, малц и хмел в страната и техните доставчици на материали и оборудване.
От сдружението на пивоварните компании посочиха, че повече от половината от инвестираните средства са насочени към изграждане и модернизация на производствени мощности, със силен фокус върху производството на малц. „Това са капиталови инвестиции с дългосрочен характер, които остават в страната и са ясен знак за доверие в бъдещето на българската икономика“, коментира Ивана Радомирова, изпълнителен директор на СПБ.
Дълготрайните материални активи в индустрията нарастват с 10% спрямо 2024 г. От сдружението посочват, че тенденцията към укрепване на местната производствена база за суровините на пивоварните също бележи значителен ръст. През миналата година произведеният в страната хмел е 74 тона – увеличение от 32% спрямо година по-рано. Заради качествените си показатели българският хмел намира реализация на различни международни пазари, и то с утвърдени пивоварни традиции.
Източник: СПБ
През 2025 г. производителите от Съюза на пивоварите са пуснали на пазара 14 нови асортимента бира. Те отчитат, че най-бързо расте сегментът на безалкохолната бира – увеличение с 53% до 122 780 хектолитра и безалкохолната бира се утвърждава като ключов двигател на иновациите. Национално представително изследване на СПБ, проведено от агенция "Ипсос" през 2025 г., показва, че 54% от пълнолетните българи консумират безалкохолно пиво, а всеки трети от тях - поне веднъж месечно.
В България се произвеждат над 220 асортимента и марки пиво. Разширява се и съставът на Съюза на пивоварите с два нови члена – „Русчук Крафт Брюъри“ и „Платформ Сървисиз“.
На картата на европейската индустрия България продължава да е на 13-о място по консумация на пиво.
Изпълнителният директор на Съюза на пивоварите отбеляза, че пазарът се променя към по-устойчиви решения: ПЕТ бутилките спадат до дял от 43%, кеновете достигат 31%, стъклото е 21%, а кеговете – 5%.
„Устойчивостта е водещ приоритет за бирената индустрия, а въвеждането на депозитна система за опаковки остава ключов ангажимент на Съюза на пивоварите и през 2026 г. България е задължена да изгради такава система, но страната ни тревожно изостава в този процес. Закъснението вече буди сериозни притеснения в бизнеса и обществото“, посочи Ивана Радомирова.
По думите ѝ очакванията на браншовата организация са Министерство на околната среда и водите възможно най-скоро да изготви нормативна уредба за депозитната система, съгласно европейския Регламент за отпадъците от опаковки и доказаните в 16 страни на ЕС най-добри практики за управление и функциониране на депозитни системи.


Пари Сен Жермен спечели отново Шампионската лига
Вдигнаха въздушната линейка заради поразен от волтова дъга
Страхотен успех! България е европейски отборен шампион при жените във Варна
82-годишен мъж почина след катастрофа
Шишков: Започва пълна проверка на документацията във Варна от 2023 г. досега
AI бумът съживява технологичните „динозаври“
САЩ започват трето търговско разследване срещу Виетнам
Силният интерес към електромобили в Европа връща Peugeot към растеж
Зеленски обсъжда следващите стъпки, докато Киев и Москва си разменят удари
Тръмп се отказва от проекта за Център за изкуства „Кенеди“ след съдебен удар
Бензиново завръщане: Най-интересните коли с ДВГ, които идват до 2029 - I част
Механик посочи най-надеждната марка автомобили
Харесван или мразен, Luce вече носи пари на Ferrari
BYD премина още една граница - 10 години безплатна поддръжка в Европа
Защо двигателят ви харчи масло
България остава на дъното в ЕС по заплати
Д-р Лилия Гюдюлева: Красотата и бизнесът вървят ръка за ръка
Любовната история на Кърт Ръсел и Голди Хоун
Заради кризата с горивата: Двудневна екскурзия струва 105 евро