fallback

Когато изведнъж руски неонацисти се бият срещу Путин с оръжия на НАТО

За Зеленски кадрите от Белгород са меко казано неприятни. Но защо той поема това с риск да се скара със западните си съюзници?

16:24 | 08.06.23 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От около седмица руски доброволчески бойци се сражават на украинска страна в граничния регион Белгород. Кулминацията на действията им беше окупирането на село с около 5000 жители в началото на тази седмица. 

Предполага се, че бойците ще обвържат със себе си част от руската армия, която след това ще липсва за отбраната срещу украинското настъпление. Два пъти през последните седмици те навлязоха на руска територия. Успех за Киев. 

Въпросите за това кой обаче ръководи отрядите и с какви оръжия се сражават, може да постави Киев в трудно за обяснение положение. Едно от двете подразделения, действащи на руска територия, руският доброволчески легион „Свобода за Русия", поне отчасти се ръководи от десни радикали.

На един от използваните танкове бе изобразена свастика. За много руснаци това ще потвърди пропагандната теза на Москва, че Украйна е инфилтрирана от нацисти.

И сякаш това не е достатъчно, но наскоро видеозапис разкри, че някои от войниците са били оборудвани със западни оръжия. Според репортаж на Washington Post някои от бронираните автомобили, използвани при първата гранична атака на 22 май, очевидно са били доставени от САЩ и Полша.

Ясно правило за доставките на оръжия

Установени са и пушки от Белгия и Чешката република. Реакцията на правителството в Брюксел показва, че това не е останало незабелязано.

„Правилото е ясно: оръжията, които доставяме на Украйна, са за отбранителни цели и за защита на украинската територия", заяви министър-председателят Александър де Кроо пред белгийското обществено радио в понеделник. Той призова Украйна да „обясни ситуацията".

Де Кроо има всички основания да се обърне директно към Киев. Едва ли някой вярва, че руските антипутински сдружения действат независимо. Напротив.

„Те (отрядите) са платени и екипирани от Киев и по-специално се командват от украинското военно разузнаване (ВРУ)", обяснява британският експерт по въпросите за Русия Марк Галеоти в интервю за германския Tagesspiegel.

Много експерти споделят оценката на Галеоти. Тежкият артилерийски обстрел на руските гранични градове в Белгородска област от страна на украинската армия показва също така, че става въпрос за кампания, организирана от Киев. По същия начин трябва да се организира и снабдяването на войските в Русия.

Киев все още не е коментирал официално обвиненията за снабдяване на бойците с доставки от НАТО. Съветникът на украинския президент Михайло Подоляк заяви пред Der Spiegel: „По наша информация руските доброволчески групи използват предимно руско трофейно оръжие или стари съветски оръжия“. 

Зеленски вероятно е на върха на командната верига - защо поема такива рискове?

Във всеки случай е много вероятно украинският президент да е на върха на командната верига. Всичко друго би било неприемливо за един главнокомандващ - с военен опит или не.

За Володимир Зеленски, който е на постоянна обиколка из западните столици, за да намира нови оръжия за страната си, снимките на неонацисти с натовски оръжия са неудобни. Въпреки това той изглежда приема риска да разстрои най-важните си съюзници. Но защо? 

Всъщност потенциалните военни ползи от нападението на руска територия са големи.

„Унищожаването на пътищата за снабдяване, командните структури, както и несигурността сред руското население, всичко това ще доведе до по-нататъшни нападения на руска територия и подкрепа на съответните групировки от страна на Украйна", казва пред Tagesspiegel експертът по Русия Щефан Майстер от Германския съвет за външни отношения (DGAP).

Въпреки че това предизвика допълнително раздразнение сред западните партньори, Майстер засега не очаква сериозни последици за Украйна: „В крайна сметка Западът ще трябва да приеме подобни действия". Много други червени линии вече са били преместени в тази война, добавя той.

Сдържаната реакция на САЩ, основният доставчик на оръжие за Украйна, също е намек в тази посока. „Разглеждаме съобщенията, че е възможно да са участвали американско оборудване и превозни средства", заяви преди малко повече от две седмици говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби, позовавайки се на тези съобщения. Оттогава не се е случило много.

Някои от руските паравоенни, борещи се срещу Путин, са били оборудвани със западни оръжия. Снимка: ЕРА

Неонацист от Кьолн за лидер

Целта оправдава средствата: под този девиз Зеленски не бива да се вглежда прекалено внимателно в това кой в момента се бори за Украйна в Русия. Най-малкото лидерът на групата „Свободна Русия", Денис Никитин (бойно име: „Капустин"), сам е член на руската дясноекстремистка сцена.

Той формира корпуса си от руснаци в изгнание, които се сражават на страната на Украйна, откакто Кремъл започна войната срещу съседката си през 2014 г., която по това време все още беше ограничена до Крим и Източна Украйна. Групата извърши първото си нападение на руска територия през декември миналата година в Брянска област. По това време Русия все още ги наричаше „украински терористи".

Никитин не е непознат и за Германия. Роден е в Москва, а е израснал в Кьолн. „Денис Никитин, руски гражданин с разрешение за пребиваване в Германия, висок 1,88 м, 106 кг, бойна машина" - така го описва Der Spiegel в статия от 2019 г.

Никитин е един от водещите ръководители и организатори на неонацистката хулиганска сцена и сцената за бойни изкуства в Германия. През 2008 г. той основава дясна модна марка под името White Rex.

В интервю за FAZ по повод неотдавнашните инциденти в Белгород Никитин се опитва да релативизира дясното си минало по доста странен начин. Фактът, че цени семейството и другарството, не означавал, „че искам да отварям концентрационни лагери или че съм някакъв расов маниак", казва той. Той е враг на „мултикултурализма, ислямизацията, „Деня на Кристофър стрийт".

Никитин обвинява Путин, че е оставил Русия на „ислямисти, кавказци и азиатци", „чужди културни елементи". От това отношение той генерира своята неприязън към империалистическата политика на Путин.

Фактът, че сега се бие на страната на Украйна, не може да скрие тази основна нагласа. „Капустин (Никитин) и неговият „легион" са непредсказуема група. В краткосрочен план със сигурност са полезни за Украйна, тъй като предизвикват хаос в пограничните райони на Русия", писа историкът и експерт по Източна Европа Матю Веховски малко след първата атака срещу Белгород в края на май. В дългосрочен план обаче групата е опасна, „защото са десни екстремисти и луди“, признава и той. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:24 | 08.06.23 г.
fallback
Още от Свят виж още