Министерството на финансите в Москва определи условията, при които ще може да бъде осъществена предложената размяна на руски активи, замразени в други страни, със собственост на западни инвеститори в Русия, която e блокирана от руските власти.
Това съобщи Financial TImes, посочвайки, че този план ще позволи и на руски, и на чуждестранни инвеститори да възстановят активите, които са замразени заради санкциите, наложени на Русия след военната й инвазия в Украйна.
Управляващите в Москва се надяват, че потенциалният обмен на активи ще деблокира около 100 млрд. рубли (1,1 млрд. долара), вложени в европейски ценни книжа. Те са собственост предимно на руски инвеститори на дребно. Предвижда се западните инвеститори да купят тези ценни книжа чрез собствените си средства, които са блокирани в Русия.
Това ще стане посредством процедура, която включва четири етапа, съобщи Алексей Седушкин. Той е директор на руската брокерска компания "Инвестпалата", която е избрана от властите в Москва да организира търговете, при което ще бъдат обменени активите, информира руският новинарски портал РБК.
При първия етап от процедурата, който ще стартира на 25 март, ще бъдат приемани оферти от руски инвеститори на дребно за замяна на блокираните им на Запад активи.
При втория етап ще бъде проверено дали руските податели на оферти са спазили всички законови и административни изисквания. Тези, които са допуснали грешки, ще могат да ги отстранят в даден срок. Всички одобрени оферти ще бъдат групирани в лотове.
В рамките на следващия етап от процедурата ще могат да се включат чуждестранните инвеститори, които желаят да заменят активите си, блокирани в Русия, с ценни книжа, притежавани от руски инвеститори в чужбина.
От 3 юни чуждестранните инвеститори ще могат да подават оферти, които ще бъдат депозирани в руската брокерска компания "Инвестпалата".
При последния етап от процедурата ще бъдат определени цените, при които ще бъдат разменяни активите, и ще бъдат одобрявани заявки за тяхната размяна, посочва "Инвестпалата".
(БТА)


Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
В Деня на отворените врати десетки ученици се запознаха със спортната слава на Варна
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Чистата енергия е „структурно защитена“ от шокове като тези в Ормузкия проток
Американските AI гиганти поглеждат към чуждите дългови пазари
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Мирчев: Прокуратурата прекалява, нищо не налага задържането на доставчика
Мотористи протестират заради "Гражданска отговорност", блокираха бул. "Цар Освободител"
Пускат и сектор "А" за "червените" за финала на 20 май