Ръстът на цените на жилищата в България не показва признаци на успокояване и през третото тримесечие на тази година. Той е достигнал 15,4% на годишна база, почти колкото през второто тримесечие, когато беше 15,5 на сто. В началото на годината цените на жилищата се повишиха с 15,1%.
На тримесечна база те са нараснали с 3,8%, колкото и през второто тримесечие. Цените на съществуващите жилища нарастват по-ускорено от тези на новото строителство на годишна и на тримесечна база, като тази тенденция е валидна в почти всички големи градове в страната.
Варна остава лидер по най-бързо поскъпване на жилищата сред най-големите градове у нас. През третото тримесечие цените там са се повишили с 19% на годишна база, колкото и през второто тримесечие, като новите и старите жилища поскъпват с почти еднакъв темп. Само за едно тримесечие цените във Варна са се повишили с 5,2%, което е значително ускорение спрямо ръста от 1,8 на сто през второто тримесечие.
В Стара Загора жилищата са поскъпнали с 16,8% на годишна база поради силното повишаване на цените на старото строителство. В същото време цените на новите жилища в града отбелязват годишен спад от 1,1%. На тримесечна база Стара Загора е лидер в страната с ръст на цените от 7,2%, отново определен от поскъпването на старото строителство, докато новите жилища поевтиняват с 1,4 на сто.
София е на трето място в страната по годишен ръст на цените на жилищата с 16,3 на сто, сходен с този през второто тримесечие. На тримесечна база жилищата в столицата са поскъпнали с 5,3%, което е леко ускорение спрямо покачването с 4,9 на сто предходното тримесечие. И в София тенденцията е старите жилища да поскъпват по-бързо от новото строителство.
Русе също показва силен ръст на цените на жилищата за година от 14,7%. Спрямо предходното тримесечие обаче те са нараснали съвсем леко с 0,6 на сто.
В Пловдив поскъпването на жилищата на годишна база се забавя до 13,5% спрямо покачването от почти 16 на сто през второто тримесечие. На тримесечна база той е единственият сред големите градове в страната с лек спад на цените на жилищата от 0,1% поради понижението с 6 на сто при новото строителство.
Бургас пък е единстеният голям град в страната с едноцифрен годишен ръст на цените на жилищата от 9,9%, като темпът се забавя спрямо покачването с 14,2% през второто тримесечие. На тримесечна база жилищата в морския град са поскъпнали само с 0,3%, като старото строителство дори отчита спад на цените от 2,3%.
НСИ публикува статистика и за броя на продажбите на нови и съществуващи жилища, закупени от домакинствата, като през третото тримесечие те са се увеличили с 9,2% на годишна база. Лидер в страната е Русе с ръст на продажбите с 37,2% през третото тримесечие, следван от Стара Загора с увеличение от 19,2 на сто. Двуцифрен ръст на продажбите е отчетен и в двата големи морски града Варна и Бургас, съответно 14,9% и 14,4 на сто. Продажбите на жилища са нараснали по-бавно в София и Пловдив, съответно с 6,3% и 9,1 на сто.


Задействаха BG Alert за изчезналата Наталия
Черно море привлече опитен нападател
Виц на деня - 3 юни
Мачовете по ТВ днес (3 юли)
Без ток във Варна на 3 юли 2026
Япония и Индия задълбочават партньорството си с над 100 нови сделки
Найджъл Фараж започва да нервничи
Уолстрийт залага на продължаване на ралито през второто полугодие
Европа има нужда от турската отбранителна промишленост
Тръмп подновява опитите си да овладее Федералния резерв
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Автомобили за милиони бяха конфискувани от измамник
67-годишно разпадащо се BMW се продава по-скъпо от ново M3
Китайските марки за първи път изпревариха японските по продажби в Европа
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
8 дни под руините: Извадиха жив мъж от отломките на земетресението във Венецуела ВИДЕО
Мъж от София се удави в морето в Царево
Здравков, ПБ: Ако всичко е редно с полетите, имиджът на Пеевски ще се изчисти
Сметната палата: Архивът на КПК е съхранен и наличен
Жена е с опасност за живота след обгазяване при пожар във Варна
преди 5 месеца Ръстът на цените в България се определя от мечтите и въжделенията на продавачите както и на брокерите които живеят за едната комисионна. Той няма нищо общо с реалните цени на които се сключват сделките. ИСКАНИТЕ цени в България ще продължат да растат докато продавачите не разберат че няма купувачи на тези цени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца Иде краят на луксозните цени ;) за още по луксозните имоти в луксозните градове ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар