Пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион отбелязаха предимно понижения в понеделник, докато инвеститорите анализираха ключовите икономически данни от Китай, предаде CNBC.
Икономиката на Китай е нараснала с 5% през миналата година, изпълнявайки заложената от правителството цел и достигайки рекорден дял от световното търсене на стоки. Това се е случило въпреки слабото вътрешно потребление, което продължава да тежи на Поднебесната империя.
През миналата година навлизането на Китай на световните пазари е достигнало безпрецедентни нива, водейки до рекорден търговски излишък от 1,2 трлн. долара - с 20% повече спрямо 2024 г. Успехът на експортно ориентираните китайски производители обаче рязко контрастира с продължаващата слабост в секторите, насочени към вътрешния пазар. Данните от понеделник ясно показват това разминаване: индустриалното производство е нараснало с 5,9% през 2025 г., изпреварвайки ръста на търговията на дребно от 3,7%, докато инвестициите в имоти са се сринали със 17,2%.
Хонконгският индекс Hang Seng спадна с 1,05% до 26 563,90 пункта, а показателят CSI 300 в континентален Китай се повиши минимално до 4734,46 пункта.
Японският бенчмарк Nikkei 225 се понижи с 0,65% до 53 583,57 пункта, отбелязвайки трета поредна сесия на отрицателна територия, докато по-широкият показател Topix се понижи слабо до 3656,4 пункта.
Доходността по 10-годишните японски държавни облигации достигна 2,279% - най-високото ниво от 1999 г. Рекордни стойности бяха отчетени и при доходността по 20- и 30-годишните облигации.
Пазарите в Южна Корея се противопоставиха на общата тенденция, като показателят Kospi нарасна с 1,32% и приключи на ниво от 4904,66 пункта, а измерителят на компании с малка пазарна капитализация Kosdaq добави 1,44%, затваряйки на ниво от 968,36 пункта.
Акциите на автомобилния производител Hyundai достигнаха исторически връх, поскъпвайки със 17,92%.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 се понижи с 0,33% до ниво от 8874,5 пункта.


Какво е "бавен" туризъм и има ли почва у нас?
„Възраждане“: Лимитът за секциите извън ЕС е въпрос на честен вот
Хванаха мъж и жена с дрога във Варна
Варна акцентира върху културата на изложение във Виена
Закопчаха поредния грабител, нападал жени във Варна
Рискът „Меркосур“: ГМО соя и забранени в ЕС пестициди
Европейската реакция на заплахата от 10% мита заради Гренландия, част 1
Европейската реакция на заплахата от 10% мита заради Гренландия, част 2
България си върна лидерската позиция при фотоволтаиците
Юнг: Китайските инвестиции паднаха най-силно от 1998г
Новият гигантски SUV на Great Wall ще вдига 100 км/ч за 4,4 сек
Роботите се превръщат в най-големия кошмар за работниците
Пет евтини спортни коли, които може да се появят през 2026
Истинско AMG на цената на Sandero - възможно е, дори на дизел
Защита от дронове блокира хиляди BMW и Porsche в Русия
Лена с размисли за политиката, на Лорер ли дума?
В осем софийски района ще бъде изградена канализация
Оцелели от жп катастрофата: Хората умираха, не можехме да направим нищо
В кадър: Тристранката с първо заседание за година
Медведев: Глупаците в Европа не разбират думите на Тръмп