Британската банка HSBC Holdings обяви във вторник тройно увеличение на печалбата си за тримесечието, надхвърляйки очакванията, след като нарастващите лихвени проценти по света са подкрепили представянето ѝ и са помогнали да изплати първия си тримесечен дивидент от 2019 г. насам, съобщава Ройтерс.
Силните резултати на HSBC и азиатския му конкурент DBS подчертават тласъка на балансите им от агресивното затягане на паричната политика дори след известни сътресения в банковия сектор, основно в САЩ.
В понеделник регулаторите поеха First Republic Bank, а след това активите ѝ бяха купени от JPMorgan Chase в сделка, която решава най-големия фалит на американска банка от началото на финансовата криза през 2008 г.
На фона на очакванията за достигане на върха в цикъла на затягане предизвикателството пред кредитори като HSBC и DBS ще бъде да поддържат маржовете си през следващите тримесечия.
Най-голямата банка в Европа отчете печалба преди данъците в размер на 12,9 млрд. долара за първото тримесечие до края на март спрямо 4,2 млрд. долара година по-рано. Резултатите са значително по-добри от средната оценка за 8,64 млрд. долара на 17 анализатори, представена от HSBC.
Акциите на HSBC в Хонконг продължиха по-ранните си ръстове и достигнаха цена от над 3% в следобедната търговия.
Основната печалба на HSBC е била подкрепена от сторнирането на обезценка от 2 млрд. долара, заделени заради планираната продажба на френския бизнес, отразявайки факта, че сделката вече може да не се осъществи.
Тя предупреди миналия месец, че продажбата на френското звено може да е в опасност заради регулаторни опасения около капитала към купувача.
Базираната в Лондон банка съобщи още за забавяне на времевата рамка за завършване на продажбата на канадския си бизнес – ключова част от стратегията за свиване на бавнорастящите западни пазари, където ѝ липсва мащаб.
Банката заяви, че планираната продажба за 10 млрд. долара, която първоначално трябваше да бъде завършена до края на тази година, сега вероятно ще приключи през първото тримесечие на 2024 г.
HSBC напоследък се опитва да увеличи фокуса си върху азиатските пазари, отчасти за да предотврати призивите на най-големия си акционер Ping An Insurance Group Co of China да отдели азиатското звено, за да увеличи възвръщаемостта на акционерите.
Банката обяви дивидент от 10 цента на акция – първият тримесечен дивидент от 2019 г., след като акционерите призоваха да се увеличи изплащането на дивидент.
Кредиторът отбеляза и първия етап от нов цикъл на обратно изкупуване на акции до 2 млрд. долара.
„С добрата инерция, която имаме в нашия бизнес, очакваме да имаме значителен бъдещ капацитет за разпределение на дивиденти и обратно изкупуване на акции“, заяви главният изпълнителен директор Ноел Куин в съобщение към резултатите.
Въпреки нарастващата печалба HSBC не повиши основната си цел за достигане на възвръщаемост на капитала от поне 12% от тази година нататък, докато анализаторите смятаха, че ключовият показател ще бъде премахнат.


Какво време ни очаква в сряда?
Закопчаха двама с дрога край Варна
Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас (СНИМКИ)
Депутатите приеха промените в Закона за държавния служител
10-годишни деца замервали колата на Невяна Владинова
Бесент за новите вторични санкции за Иран, част 1
Бесент за новите вторични санкции за Иран, част 2
Бесент за новите вторични санкции за Иран, част 3
Русия обмисля да отмени митата върху зърното заради ударите от Украйна
AI бумът може да донесе на AWS $236,6 млрд. приходи през 2027 г.
Личната Honda NSX на Сена се продава
Porsche продава ключово подразделение на индийци
Google най-накрая премахна досаден бъг в Android Auto
BMW няма да връща бутоните в интериора
Системата „Бонус-малус“ влиза в сила - какво се променя за шофьорите
Три титли, нула загуби и един голям шанс: Кой е Пабло Молина, който идва за SENSHI 33?
Директорът на ЦРУ Джон Ратклиф е на тайна визита в Русия
Китай изпрати разузнавателни дронове близо до Япония, F-15 бяха вдигнати във въздуха
Парламентът прие тестове за почтеност при рискови държавни длъжности
Времето утре: Жълт код за 7 области, гръмотевици и силен вятър