Продължава тенденцията към повишаване на средния размер на таксите, които банките начисляват на клиентите си по платежни сметки за основни операции, сочат данните на Българската народна банка (БНБ), публикувани днес. БНБ задължава кредитните институции да се съобразят с приемливия размер на таксите за услугите по платежна сметка за основни операции. Средният размер на таксите е изчислен на база информация, подадена от 17 банки и клонове на банки, извършващи дейност на територията на страната и предоставящи платежни услуги на потребители, посочват от банковия регулатор.
За една година най-голямо е повишението на услугата в левове по разплащателна сметка при откриване в офис на банката. Средната такса се вдига с 0,99 лева от 3,18 лв. към 31 декември 2022 г. до 4,17 лв. към 31 декември 2023 г. Когато се издава към нея банкова дебитна карта, повишението е с 0,95 лв. спрямо предишния период до 3,10 лв.
Обслужването на разплащателна сметка в офис на банка вече е по-скъпо с 0,27 лв. и струва 4 лева месечно, а когато е с дебитна карта е по-скъпо с 0,40 лв. и става 2,77 лв.
Докато при закриването на разплащателна сметка в офис, открита до шест месеца от датата на закриване, по-рано не се изискваше такса, сега банките определят средната такса на 4,13 лева.
Внасянето на средства по разплащателна сметка в офис на банката до 3091 лева расте средно с 67 стотинки и вече струва 1,87 лева или 0,24% от сумата, но минимум 2,50 лв.
При тегленето на пари в брой от разплащателна сметка в офис на банка кредитните институции прилагат различен подход за определяне на размера на таксите, а БНБ изчислява средния размер въз основа на информацията от банките, уточняват от централната банка.
При „Теглене на пари в брой от разплащателна сметка на каса в офис на банката до 1000 лв.“ средният размер е по-висок с 0,55 лв. и става 4,10 лева.
Тегленето с дебитна карта от банкомат с логото на банката вече струва 0,39 лв. и средната такса се повишава с 10 стотинки. Когато банкоматът се обслужва от друга банка, средната цена на трансакцията е 1,19 лв., като поскъпването е с 9 стотинки.
Плащането по директен дебит към същата банка вече струва 3,16 лв., а при към сметка при друга банка – 5,39 лв., като повишението е съответно 0,09 лв. и 0,74 лв.
Поскъпват и кредитните преводи, като средната такса за превод с хартиен носител към платежна сметка при същата банка се вдига с 85 стотинки до 3,90 лв. При онлайн банкиране тя е без промяна – 46 стотинки.
На хартиен носител превод през БИСЕРА към платежна сметка при друга банка се повишава със 76 стотинки до 5,66 лв., а към платежна сметка към друга банка онлайн банкирането се вдига с 0,12 лв. до 1,15 лв.
Средната услуга при вноска на хартиен носител към платежна сметка на бюджета при същата банка поскъпва с 85 стотинки до 3,94 лв., но при онлайн банкиране остава същата – 50 стотинки.


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%