fallback

Служебният кабинет предлага възстановяване на намален ДДС и данък свръхпечалба

Хлябът, брашното, бебешките храни и книгите ще останат с намалена ставка на ДДС, съобщи финансовият министър Росица Велкова

15:45 | 15.03.23 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Служебното правителство ще предложи пакет от мерки за силно свиване на бюджетния дефицит за 2023 г. от над 11 млрд. лв. (6,9% от БВП) до около 5 млрд. лв. (3%) от БВП. Това обяви на извънреден брифинг служебният министър на финансите Росица Велкова, след като проект на доклад за финансовото състояние на държавата изтече в някои медии.

Какви мерки предлага Велкова?

Една от предвижданите мерки е въвеждане на еднократен данък от 33% върху свръхпечалбите на всички фирми в България (с изключение на публичните предприятия) за второто полугодие на 2023 г. Ако мерките не се приемат, има риск България да тегли заем от Международния валутен фонд, стана ясно от думите на министъра.

По думите на Велкова свръхпечалбата ще бъде изчислена според европейски регламент - осредняват се печалбите за 2019, 2020 и 2021 г., увеличават се с 20% и се съпоставят с реализираната печалба за 2022 г., а върху разликата се начислява 33% данък. Плащането се предлага да е от 1 юли чрез авансови вноски всеки месец, а изравняващата вноска да се прави през 2024 г.

Сред мерките за управление на публичните финанси е възстановяване на някои от намалените ДДС ставки. Предвижда се по-ниското ДДС да остане само за хляба, брашното, бебешките храни и книгите.

Ще има увеличение на тол такси и концесионните възнаграждения с оглед на инфлацията, на акциза на е-цигари – т. нар. вейпове, а не за нагреваемия тютюн.

Задължително ще се декларира ДДС при регистрираните рискови стоки. Мерките предвиждат затягане и ограничаване на командировки, представителни разходи и разходи за издръжка.

По думите на финансовия министър изпълнението на тези мерки ще гарантира изпълнението на Швейцарското правило за индексация на пенсиите, изплащането на увеличените заплати, както и обещаните по-високи заплати в бюджетния сектор, но само на институциите, които не са увеличавали заплати през 2022 г. Така се предвижда служителите на двете приходни агенции - НАП и Агенция "Митници", да получат с 15% по-високи заплати при преизпълнение на заложените допълнително 6 млрд. лв. приходи за годината и още 10% когато те бъдат на 100% събрани.

Росица Велкова добави, че се предвижда изплащане на 100% дивидент от всички публични предприятия след приспадане на счетоводна загуба.

Тя е категорична, че докладът за МВФ, в който се предупреждава, че държавата е пред фалит, е „тълкувание на журналистите“, но не отрече, че може да има проблеми с изпълнението на икономическите показатели по пътя на България към еврозоната.

Одобрените досега разходи ще генерират бюджетен дефицит от 6,9%

Велкова обясни, че всички разходни мерки, одобрени от 46, 47 и 48 Народно събрание биха довели до дефицит от 6,9% от прогнозния БВП за 2023 г. С това обясни и мерките, които кабинетът предлага по орязване на разходите.

Очаква се на 3 април Министерството на финансите да представи проектобюджета за обществено обсъждане, а на 26 април да го приеме Министерският съвет, след което да бъде внесен в Народното събрание. По думите ѝ не е разглеждана средносрочна прогноза, не е разгледан проектозакон за бюджет за 2023 година, а само концепция.

Ако депутатите приемат в предлагания от служебният кабинет вид проект на закона, той ще отговаря на критериите за влизане в еврозоната, поясни Велкова. "Ако увеличат дефицита, означава, че бихме влезли в процедура по свръхдефицит. Тогава трябва да има по-висок дълг, което ще създаде проблем с набиране на ликвидност на международните пазари", посочи тя. Велкова напомни, че ако България загуби перспективата за влизането си в еврозоната и се стигне до процедура от страна на ЕК по свръхдефицит, инвеститорите ще поискат по-висока цена, за да държат държавен дълг.

"И тогава може да се прибегне до заеми от МВФ", предупреди Велкова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:07 | 15.03.23 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още