IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Киноиндустрията през 2023 г. - може би настъпва нов период

Доминацията на продукциите за супергерои в поп културата вече не е толкова сигурна

08:22 | 31.12.23 г. 1
Автор - снимка
Създател
Снимка: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images
Снимка: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images

Повратна ли е 2023 г. за киноиндустрията? Трудно е да не се усети промяната в зрителския интерес, която може да се отрази на Холивуд за години напред, пише AP. 

Стивън Спилбърг предрече преди осем години, че един ден филмите за супергерои ще тръгнат "по пътя на уестърна", припомня агенцията, цитирана от БТА.

Коментарите му предизвикаха голямо вълнение. Тогава "Отмъстителите: Ерата на Ултрон" беше един от най-големите хитове. Следващата година излязоха "Капитан Америка 3", "Дедпул" и "Батман срещу Супермен: Зората на справедливостта". Продукциите за супергерои бяха набрали висока скорост и нямаше признаци на забавяне.

Спилбърг обаче искаше да каже, че във филмовия бизнес нищо не е вечно. Според него тези цикли "имат ограничено време в поп културата". А създателят на "Извънземното", "Джурасик парк" и "Челюсти" може би знае едно-две неща за прилива и отлива на вкусовете в ерата на поп културата, отбелязва AP.

Засега никой не обявява смъртта на филмите за супергерои. "Пазители на Галактиката: Трета част" на Walt Disney спечели 845,6 млн. щатски долара в световен мащаб, а "Спайдър-мен: През Спайди-вселената" (691 млн. щатски долара) на Sony е един от най-харесваните филми на годината. Marvel все още е по-могъща от всяка друга марка в бизнеса.

Но повече от всякога в бронята на продукциите за супергерои има пробойни, отбелязва AP. Доминацията им в поп културата вече не е толкова сигурна. Възможно е да настъпва нов период. 

За първи път от повече от две десетилетия насам трите най-добри филма в боксофис класацията не включват нито едно продължение или римейк: "Барби", "Супер Марио Bros.: Филмът" и "Опенхаймер". За последен път това се случи през 2001 г., когато "Хари Потър и философският камък", "Шрек" и "Таласъми ООД" оглавиха подреждането.

Това не е точно списък с оригинални продукции, подобен на този от 1973 г., когато "Екзорсистът", "Ужилването" и "Американски графити" изпревариха всички филми по продажби на билети. "Барби" и "Супер Марио Bros.: Филмът", основани на някои от най-познатите марки в света, ще генерират продължения по свой начин, прогнозира AP.

"Преломен момент се наблюдава през 2023 г.", казва Пол Дергарабедян, старши медиен анализатор в специализираната компания Comscore. "Барбенхаймер е само част от тази история. Аудиторията иска да бъде предизвикана".

"Барби", дело на режисьорката Грета Гъруиг и Warner Bros, е хитът на годината с над 1,4 млрд. щатски долара от продажби на билети в световен мащаб. Това е невиждан досега блокбастър: комедия, която постави редица рекорди за филм, режисиран от жена.

Почти толкова безпрецедентен беше успехът и на "Опенхаймер" на Кристофър Нолан - тричасова драма, която събра приходи от почти 1 милиард щатски долара. Колкото и различни да са с "Барби", всеки от тях е оригинално кинопостижение и лична изява на режисьорите. 

В същото време Marvel на Walt Disney - машина за създаване на хитове, каквато няма в историята на киното, се задъхва както никога досега.

Marvel отбеляза ново дъно за киновселената си, реализирайки 200 млн. щатски долара в световен мащаб. От DC Studios, което е в процес на обновяване, отбелязаха разочароващи резултати от "Светкавицата" и "Синия бръмбар", преди да видят как "Аквамен и изгубеното кралство" потъва с приходи при дебюта си от 28,1 млн. щатски долара.

Както Marvel, така и DC Studios вече предприеха стъпки, за да ремонтират корабите си.

Боб Айгър, главен изпълнителен директор на Disney, представи като свой приоритет промяната в Marvel. Той заяви, че студиото за супергерои търпи значителни щети от твърде многото филми и сериали, което е довело до "разводнено качество". DC Studios под ръководството на Джеймс Гън и Питър Сафран няма да стартира официално до 2025 г. 

Междувременно нещо друго ще трябва да запълни празнината. Това беше тема и през 2023 г., когато стачките на сценаристите и актьорите объркаха плановете и наложиха отлагането на няколко филма, сред които "Дюн: Част втора", следващият филм от поредицата "Ловци на духове", както и "Претендентите" на режисьора Лука Гуаданино.

Това ще продължи и през 2024 г. Анализаторите не очакват знаменателна година за Холивуд - филми като следващата "Мисията невъзможна" и продължението на "Спайди-вселената", които се забавиха заради стачките, няма да успеят да се появят в кината на първоначално планираните дати. 

Общите продажби на билети в киносалоните в САЩ и Канада за 2023 г. вероятно ще достигнат около 9 млрд. щатски долара, сочат очакванията на Comscore, което е ръст с около 20 процента спрямо 2022 г. Индустрията все още се опитва да си възвърне позициите отпреди пандемията от Covid-19, когато продажбите на билети редовно надхвърляха 11 млрд. долара. Производството на филми за големия екран през 2023 г. (88) изостава от това през 2019 г. (108) с 18,5%, отбелязва AP.

Холивуд все още убеждава зрителите да се върнат в киносалоните - нещо, за което "Барби", "Опенхаймер" и "Супер Марио" доста помогнаха.

Ако 2023 г. е някакъв ориентир, то кинохитовете вече се появяват от все по-непредсказуеми места. Такъв беше случаят с Taylor Swift: The Eras Tour - филм, пуснат само два месеца след включените в продукцията концерти на певицата. Той събра 250 млн. щатски долара в световен мащаб и беше последван от излезлия по същия начин Renaissance: A Film by Beyonce, който също дебютира под номер 1 в боксофис класацията.

"Ще има примери за високобюджетни, традиционни блокбастъри, които се справят добре", прогнозира Дергарабедян. "Но на всеки от тях се падат по две неуспешни продукции. Публиката, която намира много интересни неща в стрийминг платформите, става по-отворена към филми като Godzilla Minus One, индийско кино, японско аниме. Има промяна във вкуса на зрителите и студията трябва да се справят с това".

Това е колкото предизвикателство, толкова и възможност за студиата. Ако "повече от същото" вече не е толкова привлекателно за кинозрителите, то индустрията, която от години зависи от продължения и предистории, за да формира по-голямата част от печалбите си, може да се нуждае от нови идеи.

Уестърнът не изчезна изведнъж, пише AP. След две десетилетия на голяма популярност, той започна да излиза от мода през 60-те години на миналия век. Но жанрът продължава да бъде интересен за режисьорите. Тази година 81-годишният Мартин Скорсезе засне първия си уестърн - "Убийци на цветната луна", тричасов епос за над 200 млн. щатски долара от Apple Studios. 

Филмите за супергерои също никога няма да умрат. Но разцветът им може би е достигнал връхната си точка, отбелязва AP.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:58 | 30.12.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Изкуство и култура виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
julian12
преди 3 месеца
щото уок повъфнята ги ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още