fallback

AI ще изисква 500% повече енергия във Великобритания в следващите 10 години

Новите технологии ще изискват много повече електроенергия в страната

16:42 | 26.03.24 г. 5

Търсенето на електроенергия от центровете за данни във Великобритания ще скочи шест пъти през следващите 10 години, тъй като бумът на изкуствения интелект (AI) изисква повече изчислителна мощност, твърди ръководителят на енергийната компания National Grid, цитиран от Bloomberg.

Това ще засили натиска върху електропреносната мрежа на страната, която трябва да прехвърли огромни количества възобновяема енергия от шотландските западни паркове до центрове за данни в Лондон. Това е мрежа, която вече е под напрежение заради ускоряващата се електрификация на домашното отопление, транспорта и индустриите.

„Бъдещият растеж на основополагащи технологии като изкуствения интелект и квантовите изчисления ще означава по-мащабна, енергоемка изчислителна инфраструктура“, коментира главният изпълнителен директор на National Grid Джон Петигрю по време на конференция в Оксфорд във вторник.

Това е прогноза, очаквана в много други страни, които се чудят как да финансират огромните разходи, необходими за разширяване на капацитета. Световното търсене на електроенергия от центровете за данни, изкуствения интелект и криптовалутите може да нарасне повече от два пъти в следващите три години, сочат прогнози на Международната агенция по енергетика.

Във Великобритания National Grid проучва добавянето на мрежа с ултрависоко напрежение от цели 800 киловолта, двойно повече от сегашния капацитет.

Новата мрежа ще даде възможност за големи преноси на електроенергия в цялата страна, свързвайки големи енергийни източници и центрове за търсене, казва Петигрю. Това би означавало преминаване от настоящата мрежа от индивидуални проекти за свързване – всички изискващи собствено одобрение и инфраструктура – към центрове с голям капацитет.

Предложението е в допълнение към предварително обявените планове за около 112 млрд. паунда (142 млрд. долара) инвестиции в мрежа, за да се гарантира, че страната е на път към нетната нула.

„Това е изключително скъпо“, коментира министърът на енергетиката Греъм Стюарт. „Бариера номер едно пред моето ведомство е изграждането на мрежата“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:42 | 26.03.24 г.
fallback
Още от Новини и анализи виж още