Русия увеличава хибридните си атаки, насочени към обществото в Нидерландия и европейските ѝ съюзници, а руските хакери вече са атакували Нидерландската обществена служба, обяви местната разузнавателна агенция MIVD, цитирана от Ройтерс.
„Виждаме руската заплаха срещу Европа да се увеличава, включително след потенциалния край на войната в Украйна“, коментира директорът на MIVD Питър Рейсинк в годишния доклад на агенцията.
„В Нидерландия видяхме първия (руски) акт на киберсаботаж срещу обществена услуга, с цел получаване на контрол над системата. Той беше осуетен, но това беше първият път“, заяви агенцията.
MVID не уточнява срещу коя обществена услуга е била атаката.
Агенцията също така е открила руска кибероперация срещу критична инфраструктура в Нидерландия, вероятно като подготовка за саботаж, допълва докладът.
През последните години западните страни многократно посочиха, че хибридните заплахи от Русия и Китай стават все по-агресивни.
Подобни заплахи могат да включват всичко – от физически саботаж на критична инфраструктура до кампании за дезинформация, шпионаж и кибератаки в опит да се повлияе на обществото, посочва агенцията.
Тя повтори своите предупреждения за руски субекти, които картографират инфраструктура в Северно море за шпионаж и действия на саботаж, насочени към интернет кабели, водоснабдяване и енергийни доставки.
Шефът на британската агенция, занимаваща се с външно разузнаване, през ноември обвини Русия в „удивително безразсъдна кампания“ по саботаж в Европа, варираща от повтарящи се кибератаки до палежи.
Москва твърди, че не е отговорна за всички тези случаи. Пекин също редовно отрича обвиненията в кибершпионаж.
Китайска заплаха
Китай също представлява сериозна заплаха за Европа чрез подкрепата си за руските военни усилия и агресивната си позиция спрямо Тайван, гласи докладът. Азиатската страна продължава усилията си да се сдобие с информация от Запада чрез инвестиции и шпионаж, особено в нидерландската индустрия за полупроводници, допълва текстът.
Миналата година MIVD заяви, че китайският кибершпионаж е бил по-мащабен, отколкото се смяташе първоначално, като се е прицелил към западни правителства и отбранителни компании.
Рейсинг повтори посланието, споделено от европейските съюзници, че армията трябва да бъде увеличена.
„Ако погледнете скоростта, с която Русия увеличава своя военен комплекс, своето оборудване, своята артилерия, това се случва много по-бързо, отколкото се случва в Европа, дори и в САЩ, така че това създава нещо като прозорец за уязвимост за нас“, коментира той.
По думите му е необходимо „да се забързаме и да се уверим, че се движим със същото темпо като тях, за да ги възпираме достатъчно поне частично“.


Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Съдебната власт не е държава в държавата
Изкуственият интелект вече се използва масово - въпросът е как и доколко ефективно
Голям финал на „Уембли“: Манчестър Сити отново спечели ФА Къп