Испанският производител на автомобили Seat, филиал на германската компания Volkswagen, е оборудвал от 2009 година насам 500 000 автомобила със софтуер за манипулиране на екотестовете за отработените газове, съобщава Франс Прес, цитирана от БТА.
Говорител на групата призна, че Seat е оборудвал някои от колите си с двигатели ЕА189 на групата Volkswagen.
Испанският производител е продал 378 586 автомобила през 2014 година и близо 2 милиона - бензинови и дизелови - през последните десет години, по изчисления на в. "Паис", цитиран от Франс Прес.
Seat увери, че всичките му нови коли, продавани в ЕС с двигатели ИЮ6 (EU6), отговарят без изключение на законовите изисквания и екологичните норми, включително новото правило против замърсяване на околната среда Евро 6 (Euro 6), влязло в сила на 1 септември.
Преди дни най-големият европейски автомобилен производител Volkswagen призна, че е снабдил със софтуер за манипулации при замерванията 11 млн. двигателя от типа EA 189 в целия свят.
Скандалът разтърси не само една цяла индустрия, но и доведе в сряда до оставката на главния изпълнителен директор Мартин Винеркорн. В петък Надзорният съвет ще заседава извънредно, за да избере негов наследник.
Повече за скандала във VW можете да прочетете тук


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
преди 10 години Където и да влезем, не след много време всички започват да правят като нас :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години нали е дъщерен концерн с кво да ги обурудва с ВЕИ или да впрегнат магарета отпред ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Правят си реклама не ти ли е ясно. Целия Свят гръмна и навсякъде пише за въпросната фирма а това сигурно би струвало в пъти повече от глобата която ще им наложат. Между другото тези огромни глоби са фиктивни, компаниите не ги плащат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Правят си реклама не ти ли е ясно. Целия Свят гръмна и навсякъде пише за въпросната фирма а това сигурно би струвало в пъти повече от глобата която ще им наложат. Между другото тези огромни глоби са фиктивни, компаниите не ги плащат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ми шкода ми алди отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Малко са им паднали акциите на VW, още искат. Явно има интерес :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тия сега защо си казват без бой ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар