IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Bloomberg: Слабото звено на Европа потъва в криза в най-лошото време

Проблемите, които се завихрят в и около България, се случват в неподходящо време, докато правителството е под известно напрежение, посочва медията в анализ

20:30 | 05.02.20 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Jasper Juinen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg

Настоящият конфликт започна, след като главният прокурор Иван Гешев, назначен миналата година въпреки критиките на Радев, на съдии и правозащитни организации, поиска от Конституционния съд да даде пояснение за имунитета на Радев във връзка с разследване за възможна намеса в конфликт на интереси. Президентът отрича да е нарушил закона.

Всичко това съвпада и със задържането на хазартния бос Васил Божков в Обединените арабски емирства по обвинения, включващи ръководство на организирана престъпна група и даване на подкупи. Известен в България като Черепа, Божков се смята за един от най-богатите хора в страната. По думите му никое от обвиненията срещу него не е доказано.

„Нищо от това, което виждаме, не е ново“, смята Димитър Бечев от Атлантическия съвет във Вашингтон. „Най-вероятната мотивация е битка между олигархични кръгове“, допълва той.

Ходът на Гешев идва след години на безнаказаност за предполагаеми нарушители на закона в България, която се присъедини към ЕС през 2007 г.

Нерешени убийства

От 1995 г. най-малко 150 влиятелни личности – в това число премиер, 15 футболни шефове, президентски съветник, представители на местната власт и десетки мафиотски босове, бяха убити. Властите в същото време са осъдили само шепа хора за престъпленията.

През последните седем години полицията, специалните части и прокуратурата също извършиха акции срещу бизнесите на мнозина от българския елит. Десетки министри, настоящи и бивши, както и други държавни представители, бяха обвинени за злоупотреба с власт или лошо ръководство. Нито един не отиде в затвора.

Самият Гешев беше начело на разследването на фалита на Корпоративна търговска банка – по това време четвъртият по големина кредитор в страната. Операцията завърши с дело срещу 18 човека, обвинени три години след масовото изтегляне на средства от банката, което заплаши стабилността на финансовия сектор в страната. Не се стигна до присъди.

ЕС многократно отбелязва как властта на прокурора го предпазва от по-строг контрол, като Гешев и неговите предшественици бяха обект на критики за избирателна работа по определени дела, пренебрегвайки други.

Радев от миналата година настоява за обществен дебат за промяна на Конституцията, която да направи работата на главния прокурор по-отчетна. Гешев отхвърля обвиненията.

„Личната ми битка е да се придържам към закона и да осигуря справедливост за българските граждани“, каза Гешев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 0
Whitestar
преди 4 години
Все още у нас битува мнението, че престъпниците са тези, които се облагодетелстват неправомерно от държавния джоб, че са тези, които имат хубави къщи и карат лъскави коли (въпреки че всеки вече трябва да има такава, след като сме в Европа, а не в Русия или Грузия). Това много често е така и безспорно трябва да стане обект на контрол. Но, даваме ли си сметка, поставяме ли границата, там където задължително трябва да има такава? Именно, на какво ниво са човешките права, защитава ли държавата живота и здравето на своите поданици, има ли икономическа свобода?! Това са важните въпроси. Защото и в Германия властта е във връзка с индустрията, и в Италия икономиката сивее, а в Испания банковата система има проблеми, но в социален план са с десетилетия пред нас. Ето защо, когато се рисуват подобни картини, трябва ясно да слагаме разграничителна линия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
Otka4eni reformatori
преди 4 години
Е иначе как ще има кметове и общински съветници на ГЕРБ. Ами служители? Нали трябва армия за гласуване...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 5
крас
преди 4 години
Спрете с тази манипулация за влизане в еврозоната.Кой ще ни допусне в чакалнята на еврозоната при положение , че БНБ не се е разделила и преодсъпила на ЕЦБ част от НЕЗАВИСИМОСТТА делигирана и от ЗБНБ. Как ще стане това влизане в еврозаната при положение , че две от банките ни не са изпълнили разпорежданията на ЕЦБ . Цеко Минев и Ивайло Мутафчияв ще трябва да се борят с набирането на едни преписани им от ЕЦБ 260 мил. евро!! А Петя Славова с други 46 мил. евро!!!КАК ГИ ВИЖДАТ ТЕЗИ ВЛИЗАНИЯ В ЧАКАЛНИ В КОИТО ВЛАКОВЕТЕ ЗА ЕВРОПА ОТДАВНА СА ОТПЪТУВАЛИ. Промяната на чл. 29 от ЗБНБ не променя с нищо и не преодолява посочените от ЕЦБ проблеми!!ПРЕДИЗВИКВА СЕ САМО ПАНИКА ВОДЕЩА ДА ТЕГЛЕНЕ НА ДЕПОЗИТИ НАМАЛЯЩИ ОТРИЦАТЕЛНИЯ БАЛАНС НА БАНКИТЕ И ПРЕДИЗВИКВАЩИ ИКОНОМИЧЕСКО ЧУДО С ПОКУПКАТА НА ЖИЛИЩА НА ЗЕЛЕНО И ВСЯКАКВИ НЕНУЖНИ СЕМЕЙНИ ИНВЕСТИЦИИ. Това е и целта на акцията по "ПРЕСЪЕДИНЯВАНЕТО " към еврозоната. Не се вързвайте на "законодателните" действията на тези негодници от които нищо не произтича.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 14
khao
преди 4 години
не е врат а е шия ... ордена е по луксозен медал! все тая е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 34 rate down comment 1
IQ96
преди 4 години
ААа 2 и 3 немой така! Ако се съкратят търтеите, кой ще гласува за днешните?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 63 rate down comment 2
abc
преди 4 години
Съгласявайки се напълно с написаното от колегата, само да допълня-Кому са нужни всичките 256 общини и 28 областни центъра в България?!В голяма част от общините дори училища, болници, детски градини може и да няма, Ноо общински съвети има, общински и областни администрации има!Община Трекляно е с по малко от 800 жители!!!Кой и кога ли ли ще има д****то да направи една истинска административна реформа?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 56 rate down comment 3
vladi_guetzov
преди 4 години
Когато правителството НЕ МОЖЕ да се справи с корупцията и да направи ИСТИНСКИ закони,без вратички,то Единствения полезен ход на Г-н Борисов е да съкрати с една трета или една четвърт административния апарат на страната,като започне от НС ,мине през областни и градски управления.Трябва да се отреже поне една от главите на този огромен октопод задушаващ държавата.Защо ли ? -защото всички тия които смучат държавна заплата са всъщност излишни или некомпетентни и второ не се занимават с друго освен какви далавери да измислят,как да отклоняват пари и се облагодетелстват ,в ущърб на обществото.И тъй като населението е намаляло с 2 млн. крайно време е да се помисли как да се намали държавния апарат с една четвърт. Защото чиновниците смучещи държавни заплати са станали повече от работещите,защото мошениците на държавни длъжности са станали повече от честните трудови хора.Може би този процес е невъзможен ,защото този управляващ октопод гласува сам законите за себе си и своите интереси, така че да не го лови закон и наказание.Но ако не се изреже гнилото ,няма как да израсте живото.Г-н Борисов,можете ли да се справите с този проблем?Това означава болезнена реформа или по-важни са изборите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 40 rate down comment 3
abc
преди 4 години
Елена, Българският гражданин пътувал до Москва е награден от руския президент с орден, а не с медал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още