IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Британската преса и политика са залети от антиемигрантски популизъм

В коментар The Economist критикува насаждания от някои политици и медии в страната страх от потенциална емигрантска вълна от Балканите

09:15 | 26.01.13 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Лондон. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Лондон. Снимка: Ройтерс

За Daily Mail, популистки британски таблоид, чиито редактори са склонни да подклаждат антиемигрантски настроения, последният доклад на MigrationWatch – лобистка група – явно е бил повод за малък празник, пише The Economist.

В доклада се посочва, че от началото на 2014 г., когато трябва да бъдат премахнати ограниченията за работници от България и Румъния във всички европейски страни, годишно между 30 хил. – 70 хил. българи и румънци ще нахлуват на Острова - през следващите 5 години. Докладът също така предупреждава, че циганите са „непредсказуем фактор“, когато се говори за емиграция от двете страни.

Daily Mail се позовава и на неотдавнашно изказване на Оливър Летуин от британското правителство, който заяви, че дори не може да си представи колко много българи и румънци ще дойдат в страната, след като трудовите ограничения бъдат премахнати напълно.

Преди Полша да стане член на ЕС през 2004 г. британското вътрешно министерство прогнозираше, че всяка година във Великобритания ще пристигат между 5 хил. и 13 хил. поляци. В рамките на две години обаче пристигнаха 264 560 полски емигранти. Този път правителството се въздържа от прогнози.

На 16 януари Стюарт Джаксън, депутат от Консервативната партия, представи законопроект, който призовава за налагане на ограничения на емиграционния поток от България и Румъния.

„Ние не искаме да допускаме същата грешка, която направихме през 2004 г., като внесем огромен брой ниско платени и неквалифицирани работници, причинявайки ръст на безработицата сред британците“, заяви той. Миналия месец вътрешният министър на страната Тереза Мей коментира, че емиграцията оказва негативно влияние върху заплатите и влошава социалната кохезия в страната.

Стюарт и Мей обаче пропускат да споменат позитивните ефекти от последния голям наплив на работници от новоприетите страни в Европейския Съюз (ЕС).

Те се оказаха с пъти по-големи, отколкото се очакваше. Според изследване на Университета в Оксфорд емигрантите от така наречените страни от А8 (страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 г.) са допринасяли благоприятно за публичните финанси на страната през всяка от годините след приемането им в ЕС. Въпреки че повечето емигранти имат ниско платена работа, участието им на пазара на труда и делът на заетост сред тях е по-висок от средния за страната, което неутрализира негативния ефект от по-ниските им заплати.

Голям брой изследвания разкриват, че емигрантите забавят процеса на застаряване на британското общество. И въпреки широко разпространените опасения, че новата вълна от емигранти ще увеличи безработицата, National Institute of Economics and Social Research в Лондон изтъква, че досега не е наблюдаван подобен негативен ефект.

Което е  по-важно обаче, Великобритания днес е по-малко привлекателна за потенциалните емигранти, отколкото е била преди 10 години. През 2004 г. единствено Великобритания и две други страни наистина премахнаха почти всички ограничения пред работниците от страните от А8. 

Тъй като се оказа най-голямата от въпросните три икономики, отворили трудовия си пазар, Великобритания се превърна в магнит за емигрантите. Този път обаче всички европейски страни отварят трудовите си пазари за българи и румънци, а състоянието на британската икономика далеч не е розово.

Според външния министър на Румъния Титус Корлатеан въпросът се е превърнал във вътрешно политическа игра, която се подклажда от Партията на Независимостта - крайно дясна партия, чиято основна теза е излизането на Великобритания от Европейския съюз. Може би румънецът има право?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още