fallback

Сривът на цената на петрола обърка света

Докато спадът на цените заплашва стабилността на някои страни, за други икономики се превръща в спасителен пояс

11:27 | 15.10.14 г. 43
Автор - снимка
Създател

Цената на петрола отбеляза във вторник най-големия си спад от две години насам. Пренасищането със суров петрол, особено в Съединените щати, се среща със слабото търсене в световен мащаб. А последствията от всичко това за света са сложни: докато спадът на цените заплашва стабилността на някои страни, то за други се превръща в спасителен пояс за икономиките им, пише в свой анализ The Wall Street Journal.  

С последния спад на цената с 4,5 на сто до 81,84 долара за барел американският лек петрол WTI отчита понижение на борсата в Ню Йорк с 20% от юни насам. Цената при затваряне на търговията във вторник е най-ниската от юни 2012 г. насам, но някои анализатори смятат, че тя може да падне с още до 10 долара за барел. 

Причината за поевтиняването във вторник е същата, която изпраща от четири месеца насам цената на петрола в низходяща спирала и натоварва страни като Русия, Иран и Венецуела. А именно - световното търсене е в застой, докато Международната агенция по енергетика намали във вторник прогнозата си за растежа на търсенето на петрол до най-ниското ниво за последните пет години. В същото време обаче темпото на добива остава високо.  

Новата технология за хидравличен фракинг в САЩ отпуши приток от свеж суров петрол, който сега залива пазара. Количеството петрол, произведено в Съединените щати, се очаква да се увеличи още повече през тази година, предсказва Едуард Морс, главният анализатор на суровинните пазари в Citigroup. Въпреки това през следващата година растежът може да бъде по-слаб поради по-ниските цени на суровия петрол.  

Въпреки стремглавия спад на цените поне досега Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) все още не показва желание да намали своя производствен обем. Нейните държави членки „са виновни“ за около една трета от доставките на петрол в света.  

Саудитска Арабия се фокусира върху поддържането на пазарния си дял, дори и с цената на по-ниски цени. Тази позиция обаче не е еднозначна, показва публикувано във вторник и рядко ясно писмо на саудитския принц Ал Уалид бин Талал до министъра на петрола на страната. Иран, от своя страна, намекна във вторник, че би приела по-ниски цени.

Резултатът от всичко това е, че средностатистическият американец плаща сега на бензиностанцията почти с 15 на сто по-малко за бензин, отколкото в края на юни, според приложението за изчисляване на цените Gasbuddy.com. А анализаторите очакват цените да продължат да падат, което трябва да се отрази добре на покупателната способност. С всеки цент, с който поевтинява бензинът в САЩ, годишните разходи за енергия на американците спадат с 1 млрд. долара, изчислява Брет Райън, икономист в Deutsche Bank.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:55 | 14.09.22 г.
fallback