IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сривът на цената на петрола обърка света

Докато спадът на цените заплашва стабилността на някои страни, за други икономики се превръща в спасителен пояс

11:27 | 15.10.14 г. 43
Автор - снимка
Създател
<p>
	Средностатистическият американец плаща сега на бензиностанцията с 15 на сто по-малко за бензин, отколкото в края на юни. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Средностатистическият американец плаща сега на бензиностанцията с 15 на сто по-малко за бензин, отколкото в края на юни. Снимка: Ройтерс

„Това е нещо като намален данък, който потребителят може да използва, за да излиза по-често да се храни навън, да купува повече стоки, или да спести за нова къща", казва Райън. Въпреки че тези икономии няма да представляват "огромен тласък" за брутния вътрешен продукт, те ще се отразят "положително на американските концерни", които предлагат стоки и услуги, казва анализаторът.

Според Том Клоза, главен анализатор на нефтените пазари в Gasbuddy.com, всяко средностатистическо американско семейство спестява от началото на новия спад на цените през юни по 50 долара всеки месец.

Суровият сорт Брент, глобалният измерител за петролния пазар, се обезцени във вторник с още 4,3% до 85,04 долара за барел. Това е почти четиригодишно дъно. За Брента това  беше и най-големият процентуален дневен спад от септември 2011 г.

Други икономисти предупреждават обаче, че цялостният ефект за икономиката на САЩ може да отрицателен – в крайна сметка именно сегашното забавяне на растежа на световната икономика е основната причина за падащите цени на петрола. Същото се отнася в голяма степен и за Европа. 
 

„Ако не разполагаме с пазари, на които да можем да продаваме нашия износ, това ще повлече надолу цялата икономика, дори ако заради спадащите разходи за бензин потребителите ще имат малко повече пари за харчене", казва Джеймс Хамилтън, икономист в Университета на Калифорния в Сан Диего.

Потенциалните икономически и политически последици варират в световен мащаб. Венецуела, която е основен износител на петрол и член на ОПЕК, може да влезе заради драматичния спад в цените на суровия петрол в политическа криза, смятат някои анализатори. Снабдяването на страната с храна, коли и други стоки е силно зависимо от вноса. Но страната разполага с все по-малко твърда валута, за да плати за тези стоки.

И обратно - по-ниските цени на петрола могат да насърчат значително икономиките на страни като Япония, Южна Корея и Тайван, които са силно зависими от вноса на енергия. Това ще се случи дори ако цените на петролния пазар спрат да падат.

Доскоро цените на суровия петрол все още бяха високи въпреки нарасналите доставки. Причината бе, че войните и размириците по света се отразяваха негативно на пазара на петрол. Но сега „има изобилие от геополитическите рискове, но има и още по-голямо изобилие от петрол", казва Даниел Йергин, заместник-председател на компанията за пазарни проучвания IHS.
 

Причините за сегашното шоково предлагане се коренят от преди едно десетилетие. Тогава за първи път американски компании в Северен Тексас използват хоризонтални техники за сондиране от минното дело и ги комбинират с технологията на хидравличния фракинг. Считаното за немислимо досега постижение се оказва напълно възможно: нефт и газ може да се пресова от скалните пластове.

От 2004 г. насам производството на американския петрол се увеличава с 56%. Това е еквивалентът на 3,1 милиона барела петрол на ден, които идват в допълнение към традиционните американски добиви от места като Оклахома или Мексиканския залив. През миналата седмица Рекс Тилърсън, изпълнителен директор на Exxon Mobil, заяви, че в Северна Америка е започнала "нова ера на енергийното изобилие". Същевременно обаче търсенето на бензин и други горива в САЩ е намаляло за периода от 2004 г. насам с 8%.

Последна актуализация: 07:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

41
rate up comment 3 rate down comment 0
the_evil_lord_Darth_
преди 9 години
Продавам големи банки на по-големи, докато се окаже, че имат пари и за полезни неща освен за глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 3 rate down comment 7
Людени
преди 9 години
През 80-те год. на миналия век имаше .... стагФлация .... Доста Гадно Нещо .... верВАЙте МИ !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 7 rate down comment 4
Angel62
преди 9 години
Няма да видим "Брент" на по-ниско от $80 за дълго ако се случи при сегашната цена на долара и $70 ако $ поскъпне както обещават. Просто тройно правило: - цена $45 - $10 трилиона в обръщениецена ? - $16-17 трилиона в обръщениес индекс за ограничено предлагане поради войни, ембарго, недостиг, ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 31 rate down comment 5
vanaia
преди 9 години
Ей, аре малко да пооправите тона туке, все пак се мяркат и жени, и деца... Иначе позната схема - дъмпинг на цената. Ай да ви запитам: Знаете ли физическата причина за разпада на ссср? Не добре, ще ви кажа. През ония години сащ свалят цената на петрола и държат ниски цени в продължение на 3г., което реално обезкървява руснаците. Сега схемата е подобна, но не е 1990г. гледам и май някой друг може да фалира скоро. Формулирането на цената на петрола е пълен фарс!!! Не може една пушка *** в Сирия и един кораб на уса да се замете натам и удряме 120 кинта. Неска половината свят фърга бомби в района и цената пада.. ай ся.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 13 rate down comment 4
Patilan
преди 9 години
"Третата теория е че от заместителите на петрола ( основно литиевите батерии) технологиите пак ги държат основно същите "фидерасти" "Ко речи ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 9 rate down comment 3
deant
преди 9 години
И аз мога да вадя цитати от Уикипедия по всяка тема. Това значи ли, че съм компетентен по всичко? А твоите хора сигурно работят в Investor или в хостинга, който ползва инвестора. А ти хич не обичаше май Инвестора, та не знам дали те обичат те... Дори не знаеш, кой човек би могъл да има достъп до IP-тата на потребителите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 4 rate down comment 6
the_evil_lord_Darth_
преди 9 години
Продавам големи банки на по-големи, докато се окаже, че имат пари и за полезни неща освен за глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 11 rate down comment 7
georgi_shum
преди 9 години
Айде постни ми тука моя IP да те видя колко си отворен ***. Предполагам и дата и мизантропа , ще им е любопитно, да те видqт колко си отворен и да видят и другите дали сме с едно IP... ***. Марш да се самоизнасилваш брутално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 16 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
е да баце ама са има ли нещо друго - е нема - имат го павианите и ше се съобразяваме с тях са кво да напрайм, дет викаше един приятел дет ходил в Dubai (толкова пари хвърлени на вятъра, не съм видял ... ама свърши ли им петрола и обратно в пещерите) *** обаче са малко по друг чешит, а тва е, че не са прости и те са бели все пак, имат физици, химици, математици ше го нагласят те, арабляците - ненам - там са малко кухали и да видим ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 6 rate down comment 12
Internet
преди 9 години
IP - IP адресът е уникален номер, , който се използва от компютри, за да се свързват едни с други, когато изпращат информация през Интернет или локална мрежа, използвайки Интернет протокол (IP). За всяко нещо си има хора - поставяш им задача и готово, ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още