IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сривът на цената на петрола обърка света

Докато спадът на цените заплашва стабилността на някои страни, за други икономики се превръща в спасителен пояс

11:27 | 15.10.14 г. 43
Автор - снимка
Създател
<p>
	Средностатистическият американец плаща сега на бензиностанцията с 15 на сто по-малко за бензин, отколкото в края на юни. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Средностатистическият американец плаща сега на бензиностанцията с 15 на сто по-малко за бензин, отколкото в края на юни. Снимка: Ройтерс

„Това е нещо като намален данък, който потребителят може да използва, за да излиза по-често да се храни навън, да купува повече стоки, или да спести за нова къща", казва Райън. Въпреки че тези икономии няма да представляват "огромен тласък" за брутния вътрешен продукт, те ще се отразят "положително на американските концерни", които предлагат стоки и услуги, казва анализаторът.

Според Том Клоза, главен анализатор на нефтените пазари в Gasbuddy.com, всяко средностатистическо американско семейство спестява от началото на новия спад на цените през юни по 50 долара всеки месец.

Суровият сорт Брент, глобалният измерител за петролния пазар, се обезцени във вторник с още 4,3% до 85,04 долара за барел. Това е почти четиригодишно дъно. За Брента това  беше и най-големият процентуален дневен спад от септември 2011 г.

Други икономисти предупреждават обаче, че цялостният ефект за икономиката на САЩ може да отрицателен – в крайна сметка именно сегашното забавяне на растежа на световната икономика е основната причина за падащите цени на петрола. Същото се отнася в голяма степен и за Европа. 
 

„Ако не разполагаме с пазари, на които да можем да продаваме нашия износ, това ще повлече надолу цялата икономика, дори ако заради спадащите разходи за бензин потребителите ще имат малко повече пари за харчене", казва Джеймс Хамилтън, икономист в Университета на Калифорния в Сан Диего.

Потенциалните икономически и политически последици варират в световен мащаб. Венецуела, която е основен износител на петрол и член на ОПЕК, може да влезе заради драматичния спад в цените на суровия петрол в политическа криза, смятат някои анализатори. Снабдяването на страната с храна, коли и други стоки е силно зависимо от вноса. Но страната разполага с все по-малко твърда валута, за да плати за тези стоки.

И обратно - по-ниските цени на петрола могат да насърчат значително икономиките на страни като Япония, Южна Корея и Тайван, които са силно зависими от вноса на енергия. Това ще се случи дори ако цените на петролния пазар спрат да падат.

Доскоро цените на суровия петрол все още бяха високи въпреки нарасналите доставки. Причината бе, че войните и размириците по света се отразяваха негативно на пазара на петрол. Но сега „има изобилие от геополитическите рискове, но има и още по-голямо изобилие от петрол", казва Даниел Йергин, заместник-председател на компанията за пазарни проучвания IHS.
 

Причините за сегашното шоково предлагане се коренят от преди едно десетилетие. Тогава за първи път американски компании в Северен Тексас използват хоризонтални техники за сондиране от минното дело и ги комбинират с технологията на хидравличния фракинг. Считаното за немислимо досега постижение се оказва напълно възможно: нефт и газ може да се пресова от скалните пластове.

От 2004 г. насам производството на американския петрол се увеличава с 56%. Това е еквивалентът на 3,1 милиона барела петрол на ден, които идват в допълнение към традиционните американски добиви от места като Оклахома или Мексиканския залив. През миналата седмица Рекс Тилърсън, изпълнителен директор на Exxon Mobil, заяви, че в Северна Америка е започнала "нова ера на енергийното изобилие". Същевременно обаче търсенето на бензин и други горива в САЩ е намаляло за периода от 2004 г. насам с 8%.

Последна актуализация: 07:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 16 rate down comment 1
bgMan
преди 9 години
Миналата година по това време имаше интервю на много добри български специалисти работещи за правителството на САЩ в областта на енергетиката и изчерпаемите ресурси. Журналята все ги питаха за известните "пика на добива при петрола", огромното потребление и наближаващото изчерпване и по едно време те малко се ядосаха и казаха че всичко това е само едната страна на нещата, но далеч не е цялата истина защото кръговрата в познатата ни природа е такъв че всяко изчерпано нефтено находище се регенерира след определен период от време и това си е 100% доказано. Т.е. това че цените на петрола се вдигат защото скоро ще се изчерпа далеч не е точно така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
@data имаше едно канадско филмче относно петрола, напомни ми да го намеря и да ти го пусна. Та вътре се посочваше, че разработените находища са на изчерпване да, но показаха още колко не са разработени, а там възлизаха на потребление за около още 200г. няма страшно .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 7
data
преди 9 години
нищо лично , извинявай
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 5
vzhekoff
преди 9 години
Нещо дребно злобеене долавям :) Не отива на хора уж с претенции :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 19 rate down comment 11
data
преди 9 години
Теорията е че тия дето си вадиха парите с елементарно копаене на блага от майката земя са на път да го изд*хат ! Другата теория гласи че конвенционалните находища няма да изкарат още много дълго а за другите ( основно дълбоководните ) технологиите ги държат "фидерастите" от Америка и ЕС Третата теория е че от заместителите на петрола ( основно литиевите батерии) технологиите пак ги държат основно същите "фидерасти" Та така с теориите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 0
the_evil_lord_Darth_
преди 9 години
Продавам големи банки на по-големи, докато се окаже, че имат пари и за полезни неща освен за глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 28 rate down comment 9
vzhekoff
преди 9 години
Има теория, според която заговор има, но не срещу руснаците, а срещу шистовия добив. Аз лично мразя шистите и ще се радвам ако ги задушат.Т'ва е най-гнусната технология, сравнима само с ДДТ-то.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 16
ivan4o555
преди 9 години
Михаелис, Интернет, Кейн, Мави Гоз, Абдул и други *** сме съгласни цените на горивата в Бг да станат по 10.99 лв литъра за да помогнем на мамаша Русия в кризата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 12
abdul
преди 9 години
Абсолютно, негърчето даде на меркелови 2 варианта - или пускат печатницата да натиснат путь или този (намаляват нафтата и вдигат долара през лихвата), меркелови май не се навиха на първия вариант, щото не и е лесно да го обясни на електората, затова *** избра по-трудно-европейския начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 27
data
преди 9 години
Interneta , себестойността на фонтаниращият петрол е около 2 usd/b у персийския залив . У бюджета на Русия НЯМА никакви сериозни буфери щот е сметнат на дефицит - колко да му са буферите ам ?Викаш *** ще съкращава армията - ми да почва , *** не знам дали ще му стиска при положение че именно благодарение на увеличените военни разходи и думкането в гърдите го величаят руснаците . И ква е разликата в сравнение с 80-те ? Може би това американчетата благодарение на това на което си си кръстил никчето са вече буквално навсякъде ?Айде почвай с надничарчетата че това дет си го написал с много малки изключения са глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още