fallback

Завоите по пътя на руския газ за Югоизточна Европа

На този етап България изглежда като План Б в действията на "Газпром" за доставка на газ за региона

08:13 | 13.06.17 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

На 7 май 2017 година без фанфари и официални церемонии, само с кратко съобщение на сайта на „Газпром“, беше даден дългоочакваният старт на строителството на нов газопровод по дъното на Черно море. Новото трасе – към бреговете на Турция, гарантират и допустимост на проекта по европейските правила, но и доста завои по пътя на руския газ към Балканите и към Централна и Източна Европа като цяло.

Т.нар. „Турски поток“ донякъде замества „Южен поток“, макар и в двойно по-малък обем, а въпросителните около пътя на тръбите към Европа остават.

Новият газопровод ще бъде с две тръби с капаците от по 15,7 млрд. куб. метра газ годишно, като за строителството на първата съмнения няма никакви – тя ще захранва директно турските клиенти на „Газпром“.  Втората трябва да продължи към Централна и Източна Европа и именно нейният път е трябва да преодолее редица препятствия. Затова и Русия сега води активно преговори, за да намери най-добрите условия.

Засега вариантите са два – през България или през Гърция, а докато стигне до там, тръбата задължително ще премине през Турция. Какво означава това за България и нашите амбиции да запазим регионалната си роля на газоразпределителен център?

На първо място - страната ни трябва да осигури входна точка и вариантите за това са два – използването на съществуващата връзка между газопреносните мрежи на България и Турция и това минава през освобождаване на капацитета и провеждане на търгове за разпределение, каквито са изискванията на европейското законодателство.

Другият вариант е изграждането на нова връзка и планове за това има, но спират до подписване на споразумение за разбирателство от 2014 година. След това на територията на страната ще бъде изграден газов хъб, използвайки наличната инфраструктура след реконструкции и модернизации. Проектът за това вече се изпълнява. От този хъб руският газ ще бъде търгуван и изпращан към европейските клиенти.

„Газпром“ също се подготвя за такъв вариант – по време на икономическия форум в Санкт Петербург компанията подписа споразумение с българския енергиен министър Теменужка Петкова, по силата на което компанията ще участва в проекти за развитие на газопреносната ни мрежа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:03 | 13.09.22 г.
fallback