България трябва да остане незаобиколим фактор на газовата карта на Европа, заяви в ефира на БНТ енергийният министър Темунежка Петкова. Преди дни тя подписа с "Газпром" пътна карта за разширяване на газопреносната инфраструктура на България, част от което са и плановете за газов хъб "Балкан".
В пътната карта е предвидено създаването на работна група с български и руски експерти, които ще дискутират потенциала на хъба. Работата с руската страна обаче ще бъде при стриктно изпълнение на европейските правила в областта на енергетиката, увери Петкова.
Енергийният министър обясни, че темата за антимонополното дело на ЕК срещу "Газпром" не е била обсъдена по време на посещението й на икономическия форум в Санкт Петербург.
Петкова беше категорична, че правителството работи активно за изграждането на междусистемни връзки, за диверсификацията на доставките, "за да не се окаже, че ще бъдем заобиколени от всички проекти".
Тя посочи, че очаква и допълнителни разговори с Унгария във връзка с идеята на Будапеща за възраждане на проекта "Южен поток".
По време на икономическия форум в Санкт Петербург "Газпром" подписа споразумение за съгласуване на газовите доставки за Южна Европа с гръцката DEPA и италианската Edison.
Един от начините за подобряването на енергийната независимост на страната е местният добив. Енергийният министър отказа да коментира какви са новините от проучванията в блока "Хан Аспарух" с обяснението, че това е корпоративна тайна, но допълни, че участниците в консорциума, проучващ блока, са много обнадеждени след първите сондажи.
Предстои нов сондаж в блока, където първата находка беше от петрол.
Визията за развитието на българската енергетика ще бъде записано в стратегия, за която Петкова призова за национално обединение. В нея ще бъде записано и дали България ще има нужда от нова ядрена мощност в Белене. Вариант за оборудването за АЕЦ "Белене" е и да бъде изграден седми блок в АЕЦ "Козлодуй", припомни още енергийният министър.
По повод стачката в мина "Оброчище", Петкова обясни, че е прекратила временно концесионния договор във връзка с неизпълнението на задълженията на концесионера.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
преди 8 години Откачалка , ако това беше както го описваш , сега трябваше да действат и АЕЦ Белене и Южен поток...България стана 100 % заобиколим васал заради американските и европейските господари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хаааахаха... А разни емзетки, галfon-и и жулиенчета ше я поливат... хахаха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Теменужке, споко бе. Ще опънеш листенца и ще поемаш слънце и вятър.Другите да му мислят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "По време на икономическия форум в Санкт Петербург "Газпром" подписа споразумение за съгласуване на газовите доставки за Южна Европа с гръцката DEPA и италианската Edison."Късно е, чадо, вече сме заобиколени! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "за да не се окаже, че ще бъдем заобиколени от всички проекти".Е , то си е баш тъй. отговор Сигнализирай за неуместен коментар