IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Тръмп се бори срещу „Северен Поток“ 2

Надпреварата за завладяването на пазара на газ в ЕС ще спечели най-вероятно страната, която сдържи нервите си по-дълго, коментира Ханес Фогел

13:51 | 18.07.18 г. 35
Автор - снимка
Създател
<p>
	Герхард Шрьодер (в средата) играе важна роля за лобирането на тръбопровода. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Герхард Шрьодер (в средата) играе важна роля за лобирането на тръбопровода. Снимка: архив Ройтерс

Фактът, че президентът на САЩ Доналд Тръмп има странна слабост към руския си колега Владимир Путин не може да се пренебрегва поне от срещата на върха в Хелзинки насам. Дори консервативният Wall Street Journal нарече „личен и национален срам" съвместната пресконференция, на която президентът на Русия се хвърли в краката на автократа. Нищо не успя да накара Тръмп да противоречи на Путин пред очите на света – нито анексирането на  Кримския полуостров, нито бомбените нападения в Сирия на Москва, нито обстрелването на малайзийския самолет MH17 с руски ракети, нито предполагаемата руска атака с невропаралитичено вещество във Великобритания или предполагаемата хакерска атака в предизборната кампания на САЩ.

Затова е още по-забележителен фактът, че Тръмп отдавна е в конфронтация с Москва по един конкретен случай. Германското одобрение за изграждането на газопровода "Северен поток" 2 е "ужасно", заяви Тръмп през миналата седмица. „Ужасна грешка от страна на Германия". Заради зависимостта си от руския газ Берлин бил "затворник на Русия", поясни американският държавен глава. 

Това може би са началните изстрели в следващата размяна на удари между американския президент и германския канцлер Ангела Меркел, пише в свой коментар по темата Ханес Фогел за германския икономически канал N-TV.

В повечето области на политиката – митата върху колите, НАТО, Сирия, Иран – двамата политици вече кръстосват шпаги. Сега енергийната политика заплашва да стане поредното бойно поле. Ябълката на раздора е спорният тръбопровод „Северен поток“ 2, при който руският концерн „Газпром“ планира да изгради 1200 км по дъното на Балтийско море, от Виборг в Русия до Грайфсвалд в Мекленбург - Предна Померания. 

Очаква се стоманената тръба да струва почти 10 млрд. евро и да преминава до голяма степен успоредно с газопровода "Северен поток" 1, който бе открит през 2011 г. Ако се случи по план, това ще удвои количеството газ, което Русия може да доставя на Европа през Балтийско море - със световни стратегически последици. Тогава Москва  може да намали доставките си през Украйна. Германия ще се превърне в основен център за износа на газ на Русия за Европа. Ето защо сега руският министър на енергетиката, представители на украинската „Нафтогаз“ и ЕС се събраха в Берлин, за да преговарят по договора за доставка между Русия и Украйна, който изтича през 2019 г.

Меркел е наясно с политическите последици. Още през април тя предупреди, че Берлин ще подкрепи "Северен поток" 2, само ако Украйна остане транзитна страна за руския газ. За Москва тръбата може да стане най-големия лост за геостратегически натиск в Европа. А държавният департамент на САЩ нарича "Северен поток" 2 инструмент за изнудване на европейските страни, особено на Украйна.

Защото Кремъл би могъл да я отстрани от транспортирането на газ до Европа, а с това и от доходоносните транзитни такси – благодарение на новата тръба. „Това означава годишна загуба на приходи от 3 млрд. долара, минус три процента от брутния вътрешен продукт на Украйна", предупреди представител на украинския „Нафтогаз“ през миналата седмица. Много пари, които ще липсват на правителството в Киев в борбата срещу руските сепаратисти в Източна Украйна.

И мениджърите на компанията за тръбопровода не оставят съмнение, че той е проект за престижа на Путин. "Северен поток" 2 се управлява от бившия шпионин от Щази Матиас Варниг, който първоначално е работил след падането на комунизма за Dresdner Bank. Благодарение на близките си отношения с Владимир Путин сега той е един от най-могъщите мъже в руската икономика.

Варниг е председател на борда на директорите на алуминиевия гигант „Русал“ и е член на Борда на близката до службите банка VTB и държавния петролен гигант „Роснефт“. Самият „Роснефт“ е тясно свързан с Кремъл. Директорът на концерна Игор Сечин непрекъснато попада в медиите заради противоречивите си методи на управление. Безцеремонните му действия по разширяване на бизнеса и поглъщането на конкурентни компании не се спират пред нищо. Някои наричат „Роснефт“ „петролното министерство на Кремъл". Сечин е близък довереник на Владимир Путин, смята се за втория най-могъщ човек в Русия.

Работата по политическото лобиране за "Северен поток" " е поета от друг приятел на Путин: бившия канцлер Герхард Шрьодер. Той не само е главният надзорник на "Северен поток", но от есента е ръководител на надзорния съвет на "Роснефт", на който Варниг е член е от 2011 г. насам. Заедно с директора на "Газпром" Алексей Милер Шрьодер говори с министъра на икономиката и енергетиката на Германия Бригите Циприс в Берлин, за да укрепи газопровода, разкрива германският всекидневник Tagesspiegel. Нищо чудно: Германия държи всички ключове към проекта за тръбопровода. Той минава изцяло през международни води, преди да стигне до земя - в Мекленбург. Нито ЕС, нито досегашните транзитни държави от ЕС, като например Полша, могат да окажат натиск върху Путин.

Само германският канцлер ще може да решава колко руски газ ще тече през Балтийско море в Европа в бъдеще. Затова Тръмп се прицелва към Германия. Но, както и Путин преследва с изграждането на тръбата чисто стратегически интереси, така и с критиките си към тръбопровода американският президент следва собствените интереси.

Благодарение на технологията за фракинг САЩ се превърнаха в глобален износител на нефт и газ. Не само в геостратегически аспект, но и по отношение на енергийната политика Вашингтон и Москва се превръщат все повече в конкуренти. Те се борят за върховенство в Европа - техния най-важен пазар. Тръмп иска да продаде, подобно на Путин, възможно повече петрол, който се доставя от танкери в Атлантическия океан. Ето защо се опитва да сторпира газопровода "Северен поток" по всякакъв начин.

През 2017 г. той подписва закон за санкциите, приет от Конгреса на САЩ, който му позволява да прекъсне достъпа до финансовия пазар на всички компании, които участват в руските тръбопроводи.

Досега Тръмп само заплашва да го активира. А и Москва все още не използва тръбопроводите си в Европа като политически лост. Въпреки че Русия спря газовото кранче за Украйна през 2009 г. по време на спора за доставките, дори и по време на конфликта Москва нагнетяваше достатъчно газ в мрежата за нужния експорт за Европа. Дори по време на Студената война руснаците продължаваха надеждно да доставят нефт и газ на Запада по време на всички кризи, защото това бе от техен финансов интерес.

И въпреки че заради „Северен поток“ зависимостта на Германия от руския газ ще нарасне, е съмнително дали Русия наистина ще използва това оръжие. Не само Европа се нуждае от руски газ - руснаците също се нуждаят от Европа като пазар. Ако Москва затвори тръбопроводите, това ще бъде най-сигурният начин да вкара Германия и други страни от ЕС в ръцете на американската конкуренция. Надпреварата за завладяването на пазара на газ в ЕС ще спечели най-вероятно страната, която сдържи нервите си по-дълго.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 9 rate down comment 6
khao
преди 5 години
точка 4 е абсолютна спекулация :) можеше, ама можеше и НЕ :)според мен го направи защото виждаше как изпуска Украйна и поне да си вземе подарък като за довиждане ... и да напомпа малко националистическите настроения и своя рейтинг, че петрола падаш.Като Македония ама земя, иначе ако логиката е такава, за техния размер кво да анексира ... Китай ли, че да се усети :):) Но може би си прав до някъде за базата, може би заради нея е Крим, а не донбас :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 10
red6
преди 5 години
Айде сега да видим, за чий му е на Путин Крим, че да си причини такива ядове:1. За 1М Руснаци - или там някъде, който явно са пуснали корени и не могат да се преместят във Русия. Които така и така са си живели ОК в Украйна;2. За земя колкото една Македония - щото той си няма земя, ох горката Русия;3. За хубавото време и курортите - щото вярно и там не е цвете, ама поне по се ядва от другите части на Русия;4. За военноморската база, понеже можеше наемът и да секне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 33 rate down comment 11
Achtung
преди 5 години
Нищо не успя да накара Тръмп да противоречи на Путин пред очите на света (1)нито анексирането на Кримския полуостров, (2) нито бомбените нападения в Сирия на Москва, (3)нито обстрелването на малайзийския самолет MH17 с руски ракети, нито (4)предполагаемата руска атака с невропаралитичено вещество във Великобритания или (5)предполагаемата хакерска атака в предизборната кампания на САЩ(1) автономна република Крим гласува на референдум за отделяне от Украйна и включване в състава Руската федерация.(2) Руската помощ беше поискана от Сирия, САЩ бомбят там който си поискат без никой да им е давал да летят в небето на суверенна държава.(3) Ракетата е произведена 1986 година, Русия не съществува в сегашната си форма, ръкетата е Съветска!(4) започва с "предполагаемата"(5) започва с "предполагаемата" И всичките тези заблуждаващи новини а.к.а фейк нюз, написани в началото на статията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 5
data
преди 5 години
Е да де - тез компании са се прицелили в парите който прибират украйна и компания за транзит :) А това са доста кинти и колкото и да плакат за стратегии американосите или ще трябва да се бръкнат и те да издържат страни като Украйна или просто да се примирят с това което правят Германия и Русия . Някъде бех чел че Украйна при ниска цена на газа печели повече от Русия :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 32 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 5 години
Ами, първо наистина не са глупави, но по-важното е второто - в руския газ има огромни кинти за големи играчи от Европа - и хора, и компании. Въшките виждат само Шрьодер и Варниг, ама не се замислят защо най-големите 5 европейски компании от нефто-газовия бизнес се ръгат с лакти за съдружие с Газпром и съответно - защо не инвестират в терминали за LNG. Сигур и те са приятели на Путин... ПарАта *** мамата на фукарата... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 0
data
преди 5 години
п.п. Абе никъде не става дума у статията - на европейците и в частност на германците дали им се дават тия 3 млрд за пренос ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 19 rate down comment 3
data
преди 5 години
Е те американосите хубо се бяха прицели ли а и имаха и ценови джоб осигурен от руснаците ама пусто рашките се усетиха и свалиха цената така че на американосите да не им излизат сметките и сега газ пикаят . Между другото - класически действия по защита на пазарна ниша :) Едно не мога да отрека на руснаците - много бързо се учат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 10
khao
преди 5 години
хахахаха, по някога си наистина забавен :):) ще да е много елементарна тая частица :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 5 години
Неведоми са пътищата Божии, Радко... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 26 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 5 години
За европейците идеалният вариант е всички, които искат да продават газ в Европа - на сергията! И клиентът/потребителят избира. Ако Тръмп докарва по-евтин газ от СП1+2, ще продава, а Газпром и петимата му европейски съдружници ше д ухат супата и ще фалират... И те така... Останалото е празни политически алабализми за едноклетъчни мозъци...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още