fallback

Борис Джонсън погази британската демокрация

Парламентът трябва да поиска вот на недоверие срещу правителството му и да предизвика общи избори, пише Financial Times

12:51 | 29.08.19 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Борис Джонсън взриви бомба в конституционния механизъм на Обединеното кралство. Искането на премиера до кралицата (вече одобрено – бел. прев.) да спре работата на парламента за срок до пет седмици, привидно за да подготви нова законодателна програма, е без съвременен прецедент.

Това е нетърпим опит да се смълчи парламента, докато той вече не може да спре катастрофално излизане на Великобритания от ЕС на 31 октомври. На седалището на британската демокрация, отдавна адмирирана в световен мащаб, му се взема думата относно най-важното решение, пред което е изправена страната от повече от четири десетилетия. Така реално се лишава от глас британският народ - от чието име Джонсън твърди, че действа. Време е парламентаристите да свалят правителството му с вот на недоверие, проправяйки пътя за избори, на които народът може да изрази волята си, пише Financial Times.

Представителното управление във Великобритания е упражняване на съвещателна демокрация, която включва дискусии, преговори и неизбежни компромиси. То дава право за вземане на решения от името на избирателите чрез депутатите, като им позволява да обсъждат въпросите в детайли - а в случая с Brexit, най-големият разлом в следвоенната история, детайлите имат значение. Както Джон Стюарт Мил пише за представителната демокрация: „Тяхната роля е да посочат желанията, да бъдат орган за народни искания и място за оспорвана дискусия за всички мнения, свързани с обществените въпроси... и, критично да проверяват, евентуално чрез оттегляне на тяхната подкрепа, онези високопоставени държавни служители, които наистина вършат обществена работа."

Историята показа, че шарлатаните, демагозите и потенциалните диктатори имат малко време за представително управление. Те търсят пътища да заобиколят парламента преди да заключат, че той е неудобство. Джонсън може да не е тиранин, но той постави опасен прецедент. Той и кликата около него, които избраха този революционен път, трябва да внимават какво си пожелават. 

Декларациите на премиера, че той не прави нищо ненормално, са толкова неискрени, колкото и твърденията, с които бе облепен автобусът, от който той ръководеше кампанията за напускане през 2016 г. Прекратяването на работата на парламента преди речта на кралица е установена процедура, но за една-две седмици, а не за пет. Прекъсването по време на партийните конференции през септември е нормално, въпреки че някои парламентарни дейности продължават и тогава. Една кратко прекъсване на парламентарната сесия можеше да съвпадне със сезона на конференциите.

Няма правна или административна обосновка за цялостно петседмично прекратяване на дейностите на парламента преди речта на кралицата. Джонсън използва конституционни машинации, за да възпрепятства парламента, в който има мнозинство срещу избраната от него политика. Премиерът ще твърди, че убедителността на заплахата му да напусне ЕС без сделка, освен ако Брюксел не се съгласи да промени споразумението за напускане на Великобритания, е подкопана, ако депутатите правят всичко възможно да го спрат. Запушването устата на парламента като част от безразсъдна преговорна тактика обаче е акт на конституционен вандализъм.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:58 | 13.09.22 г.
fallback