IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Манипулиран ли е биткойнът?

Главният прокурор на Ню Йорк може да разкрие измама, която да накара Бърни Мейдоф да изглежда като крадец на лимонада

16:16 | 03.02.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Не обръщайте внимание: инерционните инвеститори и без това се включиха. Биткойнът нарасна от 7000 долара през януари 2020 г. до почти 42 000 долара на 8 януари 2021 г. Но биковете и мечките относно биткойна спорят. Неотдавна един анонимен форумец откри след известно разследване, че цели две трети от покупките на биткойн всеки ден стават с помощта на tether, въпреки че криптобиковете настояват, че китайски криптоинвеститори използват tether като начин за закупуване на биткойни. Опитайте да проверите това. Цената на биткойна и емитираните монети tether определено са корелирани, но проучване, публикувано в Центъра за икономически и политически изследвания, не установи връзка. И трябва да се отбележи, че доставчикът на портфейли Coinbase, най-големият притежател на биткойн, казва, че „не поддържа USDT“. Знаят ли нещо?

Междувременно, повече от две години по-късно, прокуратурата в Ню Йорк може да получи необходимите документи. Дано това включва одит на Tether, който да търси сегашните 24,5 милиарда долара в брой, или само 19 милиарда долара, ако обезпечението е на 74%. Едва ли всички тези пари съществуват. Прокурорът заяви в прессъобщение, че някакви съмнителни пари, може би 850 милиона долара, които сега са част от резервите на Tether, са били взети от компанията за покриване на загуби в Bitfinex. Упс!

Анди Кеслър се свързва с прокуратурата, за да попита за етапа на разследването и каква информация е получена. Той е пренасочен към първоначалната декларация за обхвата на разследването. То включва счетоводно отчитане на всички трансакции на Tether. На 19 януари в писмо от адвоката на iFinex се казва, че „до голяма степен набирането на документи е завършено“ и ще „има връзка със Съда след около 30 дни“ с актуализация на състоянието. Да видим.

Междувременно, виж ти, около времето на това писмо Tether временно спря да създава повече валута. Това може да обясни бързия спад в цената на биткойните в средата на януари от 42 000 до под 30 000 долара. Вижте какво ще стане, ако се разкрие измама.

Биткойнът е нищо, това е пàра, концепция за идея. Трансакциите, използващи биткойн, са малко. Това не е средство за съхранение на стойност - актив, който спада с 30% за една седмица, не може да играе тази роля. Много хора, които не могат да си го позволят, може да се опарят. Наскоро Robinhood ограничи някои криптопокупки.

Така че всички очи сега са насочени към средата на февруари. Силата на съдебната призовка е голяма. Не се знае какво ще открие главният прокурор на Ню Йорк. Тя може да приключи разследването доволна, защото няма престъпление, или да разкрие измама, която да накара Бърни Мейдоф да изглежда така, сякаш е откраднал лимонада. Знаем какво се случва с балоните, когато горещият въздух излезе.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 1
be_google
преди 3 години
Според мен над 1000 вече беше балонче.....А КО СТАНА С 220 000 биткойна арестувани от нашите служби???МУТРИ КЪДЕ СА БЪЛГАРСКИТЕ БИТКОЙНИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
alligator_29
преди 3 години
" Мания по лалетаот Уикипедия, свободната енциклопедияНаправо към навигациятаНаправо към търсенетоЛале от разновидността Вицекрал в нидерландски каталог от 1637 година. Цената за негова луковица достига между 3000 и 4200 гулдена в зависимост от размера. По това време обучен занаятчия печели около 300 гулдена годишно.[1]Манията по лалета (на нидерландски: tulpenmanie) е период от Нидерландския златен век, по време на който цените на договорите за покупка на луковици на наскоро появилите се в Западна Европа лалета достигат изключително високи равнища, след което внезапно падат.[2] В кулминационния момент на манията по лалета през февруари 1637 година договорите за луковици се продават на цени, надхвърлящи 10 пъти годишния доход на обучен занаятчия. Обикновено се приема, че това е първият регистриран икономически балон в историята.[3]Манията по лалетата придобива популярност, след като е описана в книгата на британския журналист Чарлз Маккей от 1841 година Изключителни заблуди на народа и лудостта на тълпите (на английски: Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds). Според Маккей, в определен момент 12 акра земя са предлагани срещу една луковица на разновидността Semper Augustus.[4] Той твърди също, че много инвеститори са разорени и нидерландската търговия претърпява сериозен удар от падането на цените. Въпреки че книгата на Маккей е класика, често преиздавана в наши дни, тя е и подлагана на критики. Съвременните изследователи смятат, че манията не е толкова крайна, колкото я описва Маккей, а някои от тях се съмняват в наличието на значим за икономиката балон.[5]Изследването на манията по лалетата е затруднено от ограничените данни от 30-те години на 17. век, повечето от които са тенденциозни и отразяващи антиспекулативна гледна точка.[6][7] Някои днешни икономисти отхвърлят наличието на спекулативна мания и предлагат рационални обяснения на високите цени, макар че те не са общоприети. Така например други цветя, като зюмбюлите, също имат високи цени при първата си поява на пазара, а след това поевтиняват. Принос за повишаването на цените може би имат и очакванията за приемане на парламентарен указ, даващ възможност за анулиране на договорите при падане на стойността им, което би намалило риска за купувачите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
alligator_29
преди 3 години
Стойност на Биткойн се поддържа единственно от вяра и нищо повече, когато тази вяра изчезне, а рано или късно това ще се случи - ще изчезне и Биткойн. Историята ни е давала много примери за това. Само да спомена един от първите финансови балони е този със стойноста на лалета в Холандия през 16 век.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 7
дядя Вова
преди 3 години
Ee, затвориха Навални,сега ЦРУ скоро не вижда нов Майдан и упс!статии за падане на биткойна.Ка се заформи нов, тогава па ше се къртят мивки и фъргат нагоре!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още