IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Спутник V хвана лекарствения регулатор на ЕС в политически капан?

Блокът е разделен за това дали да прилага руската ваксина срещу коронавирус, използвана от Москва като инструмент за политическо влияние

08:16 | 09.03.21 г. 31
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

На опашката

Лийзе посочва, че докато EMA завърши оценката, Спутник, ако бъде одобрена, вероятно ще бъде седмата налична ваксина в блока, тъй като пред нея на опашката чакат заявления от Johnson & Johnson, Novavax и CureVac.

Тъй като ваксинациите продължават в целия ЕС, много по-голям брой граждани на ЕС ще са получили ваксина, докато ЕМА вземе решение за Спутник V, подчертава той.

Симонас Шатунас, временно изпълняващ длъжността посланик на ЕС в Литва, коментира в имейл, че докато всяка държава членка може да "реши каква ваксина да избере и каква стратегия за ваксиниране да следва", в момента ЕС има излишък от някои ваксини поради бавни темпове на приложение. „Защо да търсим ваксини, които все още не са разрешени от EMA?“, пита той и добавя, че е „интересно“, че Русия предлага ваксини на трети страни, а същевременно ваксинацията на руското население не е особено напреднала.

Литва и други страни вече се обявиха срещу руската ваксина. Литовският премиер Ингрида Шимоните заяви в началото на февруари, че страната ще откаже Спутник V, както и кабинетът на министър-председателя на Полша.

Други смятат, че руската ваксина няма да направи голяма разлика. Сред тях е евродепутатът Кристиан Елер, който също е от ЕНП и който в четвъртък пренебрегна въздействието, което може да има ваксината. Индустрията няма достатъчно резервен производствен капацитет, за да може да се произведат достатъчно количества, коментира Елер, който е работил във фармацевтичната индустрия.

"Предвид относително ниския процент на ваксинация [в Русия], можете да видите, че Русия използва Спутник V като политически инструмент", казва още Елер.

Докато някои страни, които се нуждаят от повишаване на нивото на ваксинация, може да гледат на руската ваксина като на реален вариант за разрешаване на проблема, други го използват по-скоро като начин за изпращане на политическо послание, отбелязва той.

Лийзе е още по-категоричен по този въпрос: „Лично аз не бих се доверил на нещо, което Виктор Орбан прави срещу препоръката на Европейския съюз“.

Безпартийна оценка

Експерти от цяла Европа, заседаващи в комитета на EMA за хуманни лекарства (CHMP), сега трябва да направят оценка на първите данни, подкрепящи Спутник V, като изследват доказателствата в подкрепа на аденовирусната ваксина. Те ще трябва да се противопоставят на натиска от националните си столици, дори тези в страни с по-остри отношения с Москва.

Въпреки че решението на EMA за оценка на Спутник V може да доведе до политизиране на дебата относно това дали ваксината трябва да бъде одобрена, агенцията ще остане безпристрастна, настоява Катрин Ботгер, директор на базирания в Германия мозъчен тръст Institut für Europäische Politik. В крайна сметка именно "качеството на ваксината" е решаващият фактор за всяко решение, взето от агенцията, казва тя.

Една държава, която би могла да натисне в полза на руската ваксина, е Германия. Някои германски служители преди това са сигнализирали за готовността на Берлин да приложи дози от ваксината, а германският производител на фармацевтични продукти IDT Biologika е готов да помогне с производството.

Междувременно RDIF избра да използва германско дъщерно дружество на една от своите портфолио компании, R-Pharm, за подаване на заявлението.

След одобрение от ЕМА RDIF може да осигури 100 млн. дози, достатъчни за имунизацията на 50 млн. европейци, посочва Дмитриев. Ваксинацията може да започне от юни. Засега обаче ЕК не преговаря за покупка на дози от Русия, което е потвърдено и от говорител на ЕК.

Екипът, произвел Спутник, пък попита в Twitter в петък дали трябва да "продължават да се занимават с текущия преглед", ако ЕС не възнамерява да добави руската ваксина към текущото си портфолио от ваксини. "Някои бюрократи и фармацевтични лобита в ЕС вярват, че всичко е чудесно с ваксинациите в ЕС и не са необходими допълнителни ваксини", пише производителят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 15
zelka007
преди 3 години
крим наш ребята ... после и да направите веднъж нещо сравнително смислено , нема кой да ви погледне ... :))) ... въпреки , че ви фанаха че данните сте ги "огладили" с дебелия молив за да са представителни . истината е съвсем друга ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още