IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България влошава оценката си в индекса за демокрацията за 2021 г.

Световното население, което живее в някаква форма на демокрация, продължава да намалява, сочи доклад на EIU

18:36 | 10.02.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg</em></p>

Снимка: Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg

България влошава леко оценката си в индекса за демокрацията за 2021 г. на Economic Intelligence Unit (EIU).

Страната ни се класира на 53-то място от 165 независими държави и две територии в индекса с оценка от 6,64 точки от 10 възможни и е в групата на т. нар. "дефектни демокрации". Най-ниска оценка получаваме по показателя „политическа култура“ – 4,38 точки, както и „функциониране на правителството“ – 5,36 точки, а най-висока – за „електорален процес“ (9,17 точки) и „политическо участие“ (7,22 точки).

В миналогодишния индекс оценката за България беше 6,71 точки и заемаше 52-ро място, а преди това в три поредни години е 7,03 точки и 74-мо място за 2019 г. Оценката от 7,14 точки е най-високата, постигана от страната ни досега – в индекса за 2015 г.

Понижението на общата оценка на България се определя от спада на оценката за „функциониране на правителството“. В доклада се подчертава, че в страната ни през миналата година три пъти се проведоха парламентарни избори и управлението е било поверено на служебни правителства с ограничени правомощия.

Най-демократични и най-недемократични държави в света

В страните от региона на Източна Европа страната ни се нарежда на осмо място при средна оценка за региона от 5,86. Лидер е Естония, която в общата класация е 27-ма, с оценка от 7,84 точки, следвана от Чехия със 7,74 точки (29-та в общата класация) и Словения със 7,54 точки (35-та в общата класация).

Лидер в общата класация е Норвегия, която е най-демократичната държава в света. Страната получава оценка от 9,75 точки. На второ място е Нова Зеландия с 9,37 точки, а трета е Финландия с 9,27 точки. Топ 10 се допълва от Швеция, Исландия, Дания, Ирландия, Тайван, Австралия и Швейцария.

В дъното на класацията като най-недемократични страни в света са Афганистан с оценка от 0,32 точки, Мианмар с 1,02 точки, Северна Корея с 1,08 точки, Демократична република Конго с 1,4 точки, Централноафриканската република с 1,43 точки.

Пандемията има отрицателно въздействие върху демокрацията

За втора поредна година пандемията влошава демокрацията, констатират от EIU. Заради разпространението на коронавируса се стигна от безпрецедентно отнемане на граждански свободи както в развитите демокрации, така и в страните с авторитарни режими – ограничаване или пълно блокиране на пътуванията и придвижването, въвеждането на ваксинационни сертификати и т.н.

Световната криза в общественото здравеопазване усложни много предпандемични тенденции, като например технократичния подход в управлението на обществото в западните демокрации. В много страни се затвърди разделението между онези, които подкрепят принципа на предпазливостта и вземането на решения, ръководено от експерти, и тези, които предпочитат по-малко предписващ подход и повече свобода от държавна намеса.

Пандемията има отрицателно въздействие върху качеството на демокрацията във всеки регион на света, но в някои региони положението е по-лошо от други, например в Латинска Америка.

Китайско предизвикателство

Тазгодишният доклад е озаглавен „Китайско предизвикателство“. Ефективността на това политическо предизвикателство е неразривно свързана с невероятния икономически успех на Китай през изминалите три десетилетия, който превърна Китай от бедна развиваща се страна в икономическа суперсила с втория по големина БВП в света.

Пекин използва пандемията, за да изтъкне режима си като по-добър от либерално-демократичния западен модел. Политиците в страната игнорираха произхода на пандемията в Ухан в провинция Хубей и не предупредиха света за разгръщащото се бедствие. Същевременно китайските лидери продължават да заключват милиони граждани като част от политиката си на нулева толерантност към коронавируса вече трета година. Те обвиняват западните правителства, че управляват лошо спешната здравна ситуация с цената на стотици хиляди животи.

Само 6,4% от населението по света живее в наистина демократични държави

Според доклада напълно функциониращите демокрации през 2021 г. са били 21, или 12,6% от страните по света, в които живее обаче само 6,4% от световното население. "Дефектните демокрации" са 53, или почти 32% от страните по света, в които живее 39,3% от световното население.

Хибридни режими са установени в 34 страни със 17,2% от световното население, а авторитарни режими действат в 59 страни, или над 35% от държавите по света, с 37,1% от световното население.

Според доклада 45,7% от световното население живее в някаква демокрация спрямо 49,4% година по-рано. Значително повече от една трета от световното население живее под авторитарно управление, като голям дял в тази категория заема Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още