IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Близо 20% от домакинствата в Япония използват електронни пари

Кешът остава силен в третата по големина икономика в света, като 84% от домакинствата продължават да извършват малки покупки посредством банкноти

12:55 | 18.11.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Почти една пета от японските домакинства използват електронни пари за малки покупки, показва проучване на институт за изследване към централната банка на страната, сигнализирайки, че културата на разплащане в страната се променя, съобщава Ройтерс. 

В проучването, публикувано в понеделник и проведено в периода юни-юли, 18,5% от домакинствата заявяват, че използват електронни пари, като например приложения за смартфони и плащания с дебитни карти при пазарувания, при които се изразходват 1000 йени (9,17 долара) или по-малко.

Това е с 3,1% повече в сравнение с регистрираните през 2018 г. 15,4%.

Сред домакинствата от един човек, 43% от които са между 20 и 30 години, процентът на ползващите електронни пари е значително по-висок - 35,6%.

Въпреки растежа на електронните плащания, японците продължават да разчитат основно на плащанията в брой, като проучването показва, че 84% все още използват банкноти и монети за закупуване на малки продукти.

При плащанията от 10 000 до 50 000 йени, 48,5% от домакинствата посочват, че плащат в брой, а 3,4% - с електронни пари.

Слабата престъпност, годините на свръх ниски лихвени проценти и националната мрежа банкомати поддържат кеша стабилен в страната.

Премиерът Шиндзо Абе цели да тласне повече японци да преминат към безкасови плащания, за да позволят на магазините да автоматизират своите прогнози за продажби, а банките да намалят броя на скъпите за поддръжка банкомати.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още