IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Въпреки Covid кризата Индия е атрактивна за инвестиции

Една от големите надежди за възстановяване на индийската икономика е възможно търговско споразумение с ЕС, твърди Калин Радев

13:20 | 06.05.21 г.
Въпреки Covid кризата Индия е атрактивна за инвестиции

Индия остава атрактивен за инвестициите пазар въпреки моментните трудности, свързани с голямото огнище на коронавирусната пандемия там. Това мнение изказа в ефира на предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria Калин Радев, председател на Индийско-българската бизнес камара.

Официални данни за българо-индийските бизнес отношения няма, но предварителните неофициални данни отчитат 10% спад. „Не е добре, но на фона на пандемията бих казал, че е един устойчив стокообмен - очаква се да бъде около 350 млн. лева. За Индия ние изнасяме много неща“. 

Индийският износ също показва признаци на възстановяване. През април експортът на страната е нараснал с близо 200% спрямо същия период миналата година. Основен принос за това имат скъпоценните камъни, бижутата, продукция от машиностроенето и нефтопродукти, стана ясно от разговора.

Радев коментира и актуалната пандемична ситуация в основният вносител на суров петрол.

„Очаква се ситуацията да бъде овладяна до няколко седмици. Индия има седмица да изготви план за действие", напомни гостът. Той отбеляза, че разликата между първата и втората вълна в Индия е това, че сега бизнесите работят.

„В крайна сметка това е един избор на баланс - как биха се измерили последствията, ако бъде затворен бизнесът? Много е трудно да се правят такива избори, не искам да съм на мястото на никой, който ги прави“, добави той.

Индия е сред най-засегнатите страни в света от новата вълна на пандемията. Само за последното денонощие са регистрирани над 410 хил. нови случая на заразени с коронавирус и близо 4 хил. новопочинали.

„Ситуацията наистина е много тежка, честно казано, толкова тежка не е била никога. Искам да се обърна към всички български фирми, които биха могли да помогнат с медицинска техника, препарати, в момента има забрана за изнасяне на кислород, но контейнери за изнасяне на кислород, бутилки – всичко би било от полза. Да напомня, че Индия беше от първите страни, които помогнаха на България, когато трябваше да се доставят маски“, каза Радев.

На този фон тази събота в Португалия лидерите на ЕС и Индия ще проведат среща, като един от акцентите е укрепване на стратегическото производство в областта на търговията, технологиите и свързаността.

На виртуалната среща на върха, планирана за тази събота, европейските държавни и правителствени ръководители възнамеряват да възобновят с премиера на Индия Нарендра Моди търговските преговори, прекъснати преди осем години. Това е считано и за сигнал за добра воля. Предвижда се и партньорство в областта на инфраструктурата, европейско-индийска инициатива за изграждане на мостове, тунели и влакови маршрути.

„Това е една от големите надежди за възстановяване на индийската икономика. Индия се надява да има споразумение с ЕС за свободна търговия, премахване на данъци и други такива мерки, които биха дали възможност на страната да изнася много. Тези преговори текат от много време. Факт е, че липсата на споразумение не е добра нито за Европейският съюз, нито за Индия“, поясни още гостът.

Идеята на споразумението е  обединяване на усилията, за да се разработи алтернатива на китайската инициатива „Път на коприната“. Какво още каза Радев по темата вижте в цялото видео.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:02 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още