Увеличаващото се търговско напрежение представлява все по-голяма заплаха за световната икономика. Това предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард по време на конференция в Берлин.
„Облаците на хоризонта... стават все по-тъмни с всеки изминал ден“, посочи тя, цитирана от CNN Money.
По думите ѝ „най-големият и най-мрачен облак, който виждаме, е влошаването на доверието, което е предизвикано от опита за предизвикване на начина, по който се извършва търговията, по който се водят отношенията и по който многонационалните организации оперират“.
Коментарът ѝ идва след бурния край на срещата на Г-7 в Канада миналата седмица, на която американският президент Доналд Тръмп отправи остри критики към съюзниците на САЩ и най-вече към канадския премиер Джъстин Трюдо във връзка с търговията.
Напрежението беше високо още преди срещата, след като САЩ въведоха мита върху вноса на стомана и алуминий от ключови свои партньори като Европейския съюз, Канада и Мексико, които отговориха с контрамерки.
Вашингтон е в обтегнати отношения и с Пекин. До края на тази седмица се очаква администрацията на Тръмп да обяви списък с китайски стоки на стойност 50 млрд. долара, на които ще бъдат наложени мита.
Решението на Вашингтон роди съмнения за резултата от търговските преговори с Китай, който преди това заплаши да отговори със санкции срещу сходен обем стоки, включително автомобили, самолети и соя.
В изказване заедно с Лагард генералният директор на Световната търговска организация Роберто Азеведо заяви, че увеличаващото се напрежение в световната търговия „рискува голям икономически удар, подкопавайки силния, устойчив период на търговски растеж от финансовата криза“.


ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Ангел Мавровски: Скоро няма да останат животни, които да ваксинираме
Минимален гардероб, максимален брой комбинации
Никълъс Холт ще изиграе самовлюбения проф. Локхарт в новия "Хари Потър"
5 рецепти за домашни препарати за почистване
преди 8 години Споко бе, не виждате ли че това е съгласувана далавера за вдигане на данъците на плебса. Нали тези мита отиват в крайните цени в магазините. Другото е театър. Сценка: Тръмп брани интересите на американския народ , съответно другите бранят интересите на своите си народи. А всъщност парите от митата отиват във финансовитр им министерства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дано си шибнат едни на други митата. Да видим реднеците, тоест 'високоинтелигентните' избиратели на тромбона, къде ще си продават соята :D Иначе ако китайците мислят, че боинзите с 10-20% отгоре стават много скъпи - ми супер, има еърбъси :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Прекрасно новини идващи от устата на Лагард, дай Боже да видим една хубава рецесия последвана от мечи пазар... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "списък с китайски стоки на стойност 50 млрд. долара, на които ще бъдат наложени мита."Първо се обявява числото, после детайлите. Това са модерните целенасочени санкции.При руснаците е обратно - първо имената на санкционираните, после числата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар