IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парламентът на Египет разреши възможна военна намеса в Либия

Според депутатите на страната решението им се стреми да защити националната сигурност срещу „въоръжени престъпни милиции и чужди терористични елементи“

13:22 | 21.07.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Президентът на Египет си осигури зелена светлина от Парламента за възможна военна намеса в Либия, предава Bloomberg.

Подкрепата за военна намеса в египетската съседка е единодушна – всички 596 депутати гласуваха „за“, след като президентът Абдел Фатах ал Сиси каза на група главно източнолибийски племенни  вождове, че Египет е решен да защити своите интереси и интересите на своята северноафриканска съседка.

Сиси предупреди подкрепяното от Турция международно признато правителство в столицата Триполи да не се опитва да превземе централния град Сирт – портал към т.нар. петролен полумесец на Либия, който в момента е под контрола на източния главнокомандващ Халифа Хафтар.

Египетският лидер заяви, че описанието му на Сирт като "червена линия" е било замислено като призив за мир и че политическото решение на войната, продължила повече от година, е най-добрият път. Сиси подчерта същата точка с президента на САЩ Доналд Тръмп в телефонен разговор, състоял се вчера (20 юли).

Този разговор, както и разговор между Тръмп и президента на Франция Еманюел Макрон сигнализират, че продължават международните усилия за успокояване на напрежението в региона.

Египет, който подкрепя Хафтар, става все по-неспокоен заради териториалните печалби, постигнати от правителството на националното споразумение в Триполи на премиера Файез ал Сарадж, подкрепян от Турция. Военната и логистична подкрепа от Анкара позволи на администрацията на Сарадж да обърне войната, в която Хафтар доскоро печелеше.

Сиси неведнъж е казвал, че интересите на Египет по отношение на сигурността се преплитат с тези на съседна Либия. Той посочи, че всяка военна намеса трябва да бъде поискана от парламента на Либия на изток, условие, което вече е изпълнено.

Египетските депутати заявиха в изявление, че решението им се стреми да защити националната сигурност срещу „въоръжени престъпни милиции и чужди терористични елементи“.

Конфликтът в Либия, който ескалира през април 2019 г. с натиска на Хафтар да вземе столицата, се превърна в прокси война на регионалните сили. Хафтар също е подкрепен от Обединените арабски емирства и руските наемници, докато Турция е предоставя логистична подкрепа за силите на Сарадж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:51 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още