IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трудната среща в Аляска е сигнал за бурните отношения на САЩ и Китай при Байдън

На първата си среща лице в лице от началото на мандата на новия американски президент двете страни си отправиха публични критики пред телевизионните камери

12:07 | 20.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: EPA/БГНЕС</em></p>

Снимка: EPA/БГНЕС

Американските и китайски официални представители приключиха в Аляска „тежки и директни“ разговори според определението на Вашингтон, които показаха дълбокото напрежение между двете най-големи икономики в света в началото на мандата на администрацията на Байдън, пише Ройтерс.

Двудневните срещи, които са първите на високо равнище разговори лице в лице, откакто президентът Джо Байдън встъпи в длъжност, приключиха след рядко враждебно начало в четвъртък, когато двете страни публично критикуваха политиките на насрещната страна пред телевизионните камери.

Разговорите изглежда не донесоха дипломатически пробиви, както се очакваше, а горчивото показно противопоставяне дава да се разбере, че двете страни нямат много общи територии за рестартиране на отношенията, които достигнаха най-ниското си ниво от десетилетия.

Подготовката на разговорите в Анкъридж, която последва посещения на американски официални представители в съюзните страни Япония и Южна Корея, беше белязана от поредица от ходове на Вашингтон, които показаха, че САЩ възприемат твърда позиция, както и от рязко говорене от Пекин, който предупреди САЩ да се разделят с илюзиите, че Китай ще направи компромис.

„Очаквахме, че ще имаме тежки и директни разговори по широк кръг теми и точно това се случи“, каза съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан пред репортери малко след заминаването на китайската делегация от хотелската стая, където се проведе срещата.

Членовете на китайската делегация напуснаха хотела, без да говорят пред репортери, но китайският топ дипломат Ян Дзиечъ каза по-късно пред китайската телевизия CGTN, че разговорите са били конструктивни и ползотворни, „но, разбира се, все още има различия“.„Китай твърдо ще запази националния си суверенитет, сигурност и развитие“, категоричен беше Ян.

Американският държавен секретар Антъни Блинкен заяви, че не е изненадан, че САЩ са получили „дефанзивна реакция“ от Китай, след като отправиха обвинения към азиатската страна за нарушаване на човешки права на китайски граждани в Синдзян, Тибет, и в Хонконг, както и за кибератаки и натиск върху Тайван.

Но Блинкен посочи, че двете страни имат и взаимни интереси по отношение на Иран, Северна Корея, Афганистан и климатичните промени и че САЩ са постигнали по време на срещите това, което е трябвало да постигнат.

„По отношение на икономиката, търговията, технологиите, казахме на китайските ни партньори, че правим преглед на тези въпроси в тесни консултации с Конгреса, с нашите съюзници и партньори и ще продължим да действаме по тях по начин, който напълно защитава интересите на нашите служители и компании“, посочи Блинкен.

Китайският държавен съветник Уан И, който също участва в срещите, заяви пред китайската държавна телевизия, че китайската делегация е уведомила американската страна, че суверенитетът на Китай е въпрос на принцип и решителността на Пекин да го защитава не трябва да се подценява.

След като посочи изказването на Блинкен в началото на срещите в четвъртък за предизвикателствата от Китай към базирания на правила международен ред, Ян произнесе дълга реч, в която критикува американската демокрация, външната и търговската политика на САЩ.

Вашингтон обвини Пекин, че се „големее“ за пред китайските граждани и двете страни заявиха, че насрещната страна е нарушила дипломатическия протокол.

Упреците бяха отправени пред журналисти, но високопоставен американски представител каза пред репортери, че след като медиите са напуснали залата, двете страни „веднага се захванаха за работа“ и са провели значими разговори.

Макар че политиката на Байдън към Китай все още е в процес на формулиране, включително митата върху китайски стоки, задействани от предшественика му Доналд Тръмп, администрацията на новия американски президент до момента поставя по-силен акцент върху демократичните ценности и обвиненията в злоупотреба с човешки права от Китай.

„Много се гордея с държавния секретар“, каза Байдън пред репортери в Белия дом в петък сутрин в отговор на въпрос за срещата в четвъртък.

Байдън и китайският му колега Си Дзинпин проведоха първия си телефонен разговор като лидери миналия месец и бяха на противоположни позиции по редица проблеми, макар Си да заяви, че конфронтацията би била „бедствие“ и за двете страни. Байдън каза след телефонния разговор, че САЩ трябва да увеличат усилията си пред лицето на китайската заплаха или Китай „ще изяде нашия обяд“.

Докато двумесечната администрация на Байдън все още прави преглед на политиката си към Китай, Ян и Уан са дипломати с дългогодишен опит в управлението на американско-китайските отношения на най-високите нива в китайското правителство. Те също така имат пресни спомени от отношенията с администрацията на Тръмп и нейния неортодоксален подход към китайската външна политика.

В китайските социални мрежи се появиха коментари, според които китайските официални представители са свършили добра работа в Аляска, а американската страна е била неискрена.

„Смятам, че администрацията проучва въпроса дали е възможно да се постигнат реални резултати от този диалог“, коментира Зак Купър, който прави изследвания за Китай в American Enterprise Institute във Вашингтон.

В петък Китай изправи пред съда канадски гражданин по обвинения в шпионаж, а в понеделник ще започне делото срещу друг канадец. И двете дела предизвикаха по-широк дипломатически конфликт между Вашингтон и Пекин.

Високопоставен представител на администрацията съобщи, че САЩ са поставили въпроси на срещата с китайските представители в Аляска, включително са изразили притеснението си, че китайските власти не са позволили на дипломати да влязат в съдебната зала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още