IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС вероятно ще поеме по-голямата част от разходите за възстановяване на Украйна

Очаква се темите за следвоенното възстановяване и възможните репарации да привлекат вниманието през следващите седмици

11:03 | 19.04.22 г. 42
<p>
	<em>Пожарникари гасят огън в сервиз за коли след удар на руски ракети в Лвов. Снимка: Pavlo Palamarchuk/Getty Images</em></p>

Пожарникари гасят огън в сервиз за коли след удар на руски ракети в Лвов. Снимка: Pavlo Palamarchuk/Getty Images

Европейският съюз планира да създаде доверителен фонд за солидарност с цел финансиране на възстановяването на опустошената от войната Украйна, съобщава Bloomberg. Очаква се страните членки на съюза да платят по-голямата част от разходите.

Европейската комисия е заявила пред дипломати, че работи по инструмент, фокусиран върху дългосрочните нужди на страната, а не по многостранен инструмент, тъй като блокът ще поеме голяма част от сметката, казват източници, запознати с обсъжданията. Изграден по модела на възстановителния фонд за страните членки вследствие на Covid-19, той ще финансира инвестиции и реформи, договорени с украинското правителство, но не е ясно колко ще бъде осигурено чрез безвъзмездни средства или заеми, допълват източниците.

Тъй като войната все още продължава, ЕК не иска да слага цена на намеренията, но е казала пред постоянните представители на страните в ЕС, че цифрата ще достигне стотици милиарди евро през десетилетията.

Очаква се темите за следвоенното възстановяване и възможните репарации да привлекат вниманието през следващите седмици, докато високопоставени представители в Брюксел и Вашингтон планират да обсъдят начини да подкрепят Киев финансово и да гарантират, че огромната сума пари няма да бъде използвана неправомерно, казват представители на ЕС.

Корупционен надзор

Световната банка ще бъде домакин на сесия на ниво министри в четвъртък по Украйна по време на пролетните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон. Очаква се заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис да участва, казва представител на ЕС.

За страните е трудно да стигнат твърде напред с какъвто и да е план, тъй като руските сили все още нападат украинските градове, но дори ако войната приключи, ще има значителни препятствия. Ендемичната корупция в Украйна – и липсата на стабилни механизми за надзор – са две от най-големите. Нидерландия предлага всеки нов инструмент за възстановяване да може да бъде използван, за да помогне за въвеждането на управленски структури в страната, които могат да я сближат повече към ЕС и да изгладят евентуалния ѝ път към присъединяване, казват източниците.

Като първа стъпка, комисията ще изготви цялостна оценка на финансовите нужди заедно със Световната банка. Украинското правителство изчислява, че унищожението на руските сили на негова територия ще струва 1 трлн. долара.

По-голямата част от първоначалната помощ ще отиде за възстановяване на инфраструктура и подкрепа за осигуряването на публични услуги. Украинският президент Володимир Зеленски каза на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, че правителството му се нуждае от 5 до 7 млрд. долара месечно, за да покрива заплати и други социални разходи.

Подкрепа за земеделците

Комисията обмисля и разширяване на гаранциите, за да помогне на бизнеса. Оценките на Украйна сочат, че около една трета от компаниите са спрели напълно дейността си, а 45% са намалили производството си.

Войната удари най-вече земеделския сектор – една от най-централните икономически активност в страната, тъй като големи части от земята не могат да бъдат използвани, земеделците са изправени пред растящи разходи, а износът е възпрепятстван.

Някои страни членки, включително Швеция и Словения, предлагат да се проучат начини за пренасочване на руски средства към Украйна, например чрез събирането на допълнителната печалба от високите енергийни цени или използването на замразени активи от санкционираните руски олигарси.

Блокът вече е изплатил 600 млн. евро под формата на заеми с облекчени условия, откакто започна войната, и ускорява одобрението на допълнителни 600 млн. евро, които може да бъдат отпуснати до лятото, казва представител на ЕС. Съюзът работи и по допълнителен пакет заеми, който може да бъде в същия размер.

Отделно Международният валутен фонд одобри 1,4 млрд. долара спешно финансиране за Украйна, като в същото време отмени 2,2 млрд. долара от предишен заем за 5 млрд. долара на Украйна, тъй като е ясно, че страната в момента не може да изпълни реформите и условията, нужни, за да се получат останалата част от срещата, включително борбата с корупцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

42
rate up comment 3 rate down comment 1
supertrader
преди 2 години
Едните смятат да платят 100милиарда за 10 години, другите искат 1 трилион веднага. Тези ще се разберат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 5 rate down comment 1
viva
преди 2 години
От колко години има санкции срещу Венецуела и Иран? Да не би да им свалиха режимите? Подходът трябва да е различен. Ако ще свиваме и задушаваме някой докато издържи, може да минат 10 години. Къде ще е европа тогава? И защо САЩ не дадат веднъж пример, как задгърбват бизнес интересите си в името на някоя справедлива кауза и тогава да изискват от останалите държави да го правят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 3 rate down comment 2
cherney
преди 2 години
Въпросите в 39-ти коментар са до теб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 4 rate down comment 2
cherney
преди 2 години
"Да, да си русофил е психично заболяване, а американофил - просто долен продажник и родоотстъпник"--------------------------------- Продажник и родоотстъпник в смисъл, че се продават интересите на страната??? Тоест, интересите на България са да е съюзник с държава, която се управлява от несменяем цар с феодално обществено-политическо устройство, с политическа класа, формирана от спец службите и закони, които не гарантират политическия плурализъм, свободата на словото и собствеността? С държава, която е осигурила на съседите си Приднестровие, Абхазия, Южна Осетия, две войни в Чечня, окупация на Крим, ДНР и ЛНР? С държава, чиято икономика се изчерпва с продажба на природни ресурси и е осигурила на гражданите си средна работна заплата, която е по-ниска от минималната в България? Пич, ти по рождение ли си олиггофрен или в детството си падал тежко по глава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 6 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Не намериха ли вече ядрени ракети в Украйна насочени към Москва или още не са ви го написали в туитър/фейсбук :) Не вярвах, че русофилите са чак толкова зле
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 6 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Искам да ни окупират сащ ама те не искат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 5 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Де да бяхме окупирани от САЩ с по 50 хилядна войска точно както е Германия, Япония и Южна Корея щяхме да имаме средна пенсия 1000 евро и в топ 10 по БВП . Уви за жалост не сме окупирани от сащ :( Все още сме под руско енергийно робство
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 5 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
А теб прави ли ти впечатление, че България си въведе мораториум върху добив на газ и петрол. Познай кой има интерес с 90 процентен пазар :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 5 rate down comment 0
Werter
преди 2 години
Да бе, ще си съсипем икономиката.... Петролът осигурява половината от валутните постъпления на Русия и само пълно ембарго може да помогне да се затегне примката и да спре военната им машина.Стига да има политическа воля, без особен проблем може за половин-една година да се спре вносът на нефт от Русия.Първо, И сега нефтът внасян от Лукоил в България е само на 60% рускиВторо, нефт може да се достави от много места, стига да не ни треперят гащите от страх. От Близкия Изток, Алжир, Либия... Интересно откъде внасят нефт Гърция, Хърватия, Австрия и други от региона и дали са толкова зависими от Русия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 3
Otka4eni reformatori
преди 2 години
Малко ви бомби Путин, още може....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още