IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Подкрепата на Ердоган за лирата няма да спаси турския дълг през 2021 г.

Инвеститорите са загубили 7,8% от деноминирания в долари суверенен дълг на страната тази година спрямо 2,9% на развиващите се пазари

19:16 | 22.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

За турския суверенен и корпоративен дълг извънредните мерки на правителството в Анкара от понеделник в помощ на лирата идват твърде късно, за да спасят 2021 г., пише Bloomberg LP.

Инвеститорите са загубили 7,8% от деноминирания в долари суверенен дълг на страната тази година спрямо 2,9% на развиващите се пазари. Това е и най-лошото представяне от 2013 г. насам. Междувременно притежателите на корпоративен дълг са загубили 1,7% - нареждайки се на шесто място в световен план, показват данни на Bloomberg.

Лирата поскъпна с над 30% за три дни след представянето на спасителния план, който обещава на инвеститорите защита от волатилността. Правителството ще плаща на притежателите на депозити в лири разликата, ако валутата поевтинее спрямо твърдите валути повече от лихвата на съответния кредитор. Въпреки че донесе поскъпване на лирата, самата мярка не е от голяма помощ в обръщането на загубите за притежателите на дълг и рискува да увеличи натиска върху държавните финанси.

„Не очаквам да видим голямо възстановяване до края на годината по турския кредит, тъй като със сигурност ще е необходим завой на почти 180 градуса и признание, че досегашната политика е грешна – нещо много малко вероятно“, смята Сергей Дергачев, старши портфолио мениджър към Union Investment Privatfonds във Франкфурт. На този неликвиден и нервен пазар „всяко заглавие от Ердоган и неговият екип може да доведе до силна волатилност“, коментира още той.

Средната рискова премия за притежание на турски корпоративен дълг нарасна в понеделник до най-високото си равнище от август 2020 г. Корпоративни облигации на две компании се намират на ниво, при което инвеститорите искат премия от поне 1000 базисни пункта спрямо американските държавни ценни книжа – компанията за възобновяема енергия Aydem Yenilenebilir Enerji с облигации за 750 млн. долара и матуритет през февруари 2027 г. и подчинени облигации на банка Turkiye Is Bankasi за 500 млн. долара с матуритет през юни 2028 г.

Рисковата премия за притежание на турски корпоративен дълг расте на фона на волатилността на лирата.

„Може да видим оттласък, тъй като пазарът е изключително неликвиден, но в крайна сметка това, което ще ги спаси, е завръщане към традиционната политика или ангажимент към външен баланс, да се има предвид МВФ“, коментира Франсес Балсес от FIM Partners.

„Това е просто разместване на задълженията от чуждестранна валута към местна валута, но в крайна сметка това, от което хората се нуждаят и искат е твърда валута“, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още